30 Ноември, 2020
0.0214

Денес немаат ниту еден заразен, а одат во најстрог карантин

Објавено во: Свет, Корона Вирус 19 Ноември, 2020

Австралија оди во најстрог карантин, а денес немаат ниту еден заразен со коронавирусот. 

Нема пријавено нови случаи во четвртокот, но 3.200 лица се во карантин.

Владата ги забрани сите собири на отворено, вклучително и свадби, погреби, испораки на храна.

Надлежните велат дека целта е навремено да се запре почетокот на ширењето на коронавирусот.

Фотографиите на социјалните мрежи ги покажуваат празните улици на Аделаида, главниот град на Јужна Австралија.

Жителите побрзаа во продавниците ден претходно за да набават намирници, пренесе „Ројтерс“.

Земјата со 1,8 милиони жители има 23 нови случаи откако неодамна се појави ново жариште.

Во светот има скоро 57 милиони заразени со коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

За две години Италија ќе ја напушти ЕУ?

За две години Италија ќе ја напушти ЕУ?

Шокантни несакани ефекти или само лесна главоболка: Британската докторка Ели Кенон открива какви контраиндикации дава оксфордската вакцина

Шокантни несакани ефекти или само лесна главоболка: Британската докторка Ели Кенон открива какви контраиндикации дава оксфордската вакцина

Мора и гипс: Бајден има скршеници и ќе носи чизма за одење

Мора и гипс: Бајден има скршеници и ќе носи чизма за одење

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид