31 Мај, 2024
0.0257

ДЕТАЛЕН ПРЕГЛЕД НА ЦЕНИТЕ НА ГОРИВОТО ВО РЕГИОНОТ: Македонија и Бугарија имаат најевтини цени според српските медиуми

Објавено во: Финансии, Балкан 12 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Сезоната на пролетните одмори е пред нас и многумина ќе ги искористат слободните денови за да патуваат до некое од блиските излетнички места. Има и такви кои веќе се пресметуваат за предвремен одмор. Сите имаат заедничка грижа, каде да точат гориво по најниска можна цена. Македонија, Бугарија и Босна и Херцеговина можат да бидат добра опција за полнење полн резервоар бидејќи тие традиционално имаат најниски цени на деривати, пишува српски Блиц.

Искусните возачи знаат дека не е важно каде го наполните горивото, бидејќи внимателниот избор може да направи сериозни заштеди.

Цената на дизелот

Србија 103 денари или 206 динари

Црна Гора (1,48 евра) 

Босна и Херцеговина (1,40 евра) 

Македонија (1.235 евра)

Грција (1,73 евра) 

Бугарија (1.378 евра) 

Хрватска (1,63 евра) 

Унгарија (1,68 евра) 

Албанија (1,87 евра) 

Романија (1,49 евра) 

Цената на бензинот БМБ 95

Србија 193 динари

Црна Гора (1,6 евра) 187 динари

Босна и Херцеговина 173 динари

Северна Македонија (1,38 евра) 161 динар

Грција (1,96 евра) 229 динари

Бугарија (1,34 евра) 157 динари

Хрватска (1.582 евра) 185 динари

Унгарија (1,65 евра) 193 динари

Албанија (1,83 евра) 215 динари

Романија (1,44 евра) 169 динари

Продолжуваат тензиите во „нафтените земји“

„Новата недела, новиот месец и новиот квартал се дочекани со ескалација на тензиите на Блискиот Исток со индиректно иранско учество“, рече Тамас Варга, аналитичар во нафтениот брокер PVM, во извештајот од почетокот на април.

Иран, кој е член на групата ОПЕК, го обвини Израел за нападот врз нивниот конзулат во Дамаск, каде наводно загинале 7 нивни офицери. Ваквите геополитички тензии несомнено ќе се почувствуваат на ценовната скала на дериватите. Варга предупредува дека споменатиот конфликт може да прерасне во „конфликт на целиот регион со можно влијание врз снабдувањето со нафта“. Од друга страна, украинскиот конфликт ги загрозува рафинериите во овој дел од светот.

Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЌЕ ГИ НАПОЛНАТ ПАРИЧНИЦИТЕ: Еве кога ќе се исплатат пензиите

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЌЕ ГИ НАПОЛНАТ ПАРИЧНИЦИТЕ: Еве кога ќе се исплатат пензиите

ЧИФЛИГАНЕЦ, АНТЕВСКИ, ЕТЕМИ, СТОЈКОВА, НАУМОСКИ, СИМЕВА И ТЕГОВСКИ - ова се членовите на Надзорниот одбор на Комерцијална кои добија согласност од НБМ

ЧИФЛИГАНЕЦ, АНТЕВСКИ, ЕТЕМИ, СТОЈКОВА, НАУМОСКИ, СИМЕВА И ТЕГОВСКИ - ова се членовите на Надзорниот одбор на Комерцијална кои добија согласност од НБМ

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем

Триглав пензиско друштво - 5 години афирмација на капитално финансираното пензиско осигурување преку уникатен пристап до секој член и градење на однос базиран на доверба

Триглав пензиско друштво - 5 години афирмација на капитално финансираното пензиско осигурување преку уникатен пристап до секој член и градење на однос базиран на доверба

ПРОМЕНИ ВО ОРГАНИТЕ НА УПРАВУВАЊЕ НА НЛБ БАНКА - Наташа Пукл на местото на Матеја Тревен во Надзорниот одбор

ПРОМЕНИ ВО ОРГАНИТЕ НА УПРАВУВАЊЕ НА НЛБ БАНКА - Наташа Пукл на местото на Матеја Тревен во Надзорниот одбор

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

„Стабилноста на домашната валута е зачувана“: гувернерката Ангеловска-Бежоска за монетарната политика

„Стабилноста на домашната валута е зачувана“: гувернерката Ангеловска-Бежоска за монетарната политика

И ЗА САМО ТРИ МЕСЕЦИ НИВНИТЕ ДОБИВКИ СЕ ВО СИЛНИ МИЛИОНИ ЕВРА - еве која е топ петорката со најголеми чисти профити

И ЗА САМО ТРИ МЕСЕЦИ НИВНИТЕ ДОБИВКИ СЕ ВО СИЛНИ МИЛИОНИ ЕВРА - еве која е топ петорката со најголеми чисти профити