16 Јануари, 2019
0.2530
    ALK 8404.21    0.13%     GRNT 835.34    0.55%     KMB 5352.34    -0.67%     MPT 50186.9    -0.59%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.63%     OKTA 4500    0%     REPL 73000    0.69%     STB 1266.75    0.31%     UNI 2083.05    -0.8%

Димовски: Власта не ми припаѓа на мене, на Заев или на Џафери, туку на граѓаните

Објавено во: Македонија 16 Октомври, 2018

Република Северна Македонија е трајно име со кое и ние ќе се обраќаме сами на себе, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, на вториот ден од собраниската расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени.

Тој вели дека пратениците немаат легитимитет да го менуваат името. 

„Не е прв пат Влада да забега, тоа во Македонија се случува како по традиција“– рече тој.

Легитимитет, рече, имаат само граѓаните затоа што на нив им припаѓа власта.

„Тезите дека пратениците имаат право да одлучуваат во име на граѓаните е симптом на отуѓување. Власта не ми припаѓа на мене, на мојата колешка, на Заев или на Џафери, туку на граѓаните. Тие на избори не избраа ниту еден пратеник кој вети дека ќе го промени името на државата во Уставот, граѓаните на референдум не гласаа за поддршка на промена на името“ - вели пратеникот. 

 Додава дека власта и суверенитетот им припаѓа на граѓаните, и додека не го научатѕ тоа ќе се повторуваат грешките од минатото. 

Можеби ќе ве интересира

То Вима: Ратификација на Преспанскиот договор може и со мнозинство од присутните

То Вима: Ратификација на Преспанскиот договор може и со мнозинство од присутните

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Димовски до власта: Mора да се почитува редот во Собранието

Димовски до власта: Mора да се почитува редот во Собранието

Владата им дели функции за возврат на оставките во ДИК

Владата им дели функции за возврат на оставките во ДИК

НЕМИЛ НАСТАН: 54 годишен Македонец починал во Банско

НЕМИЛ НАСТАН: 54 годишен Македонец починал во Банско

ВМРО-ДПМНЕ повика на бојкот на Законот за употреба на јазици

ВМРО-ДПМНЕ повика на бојкот на Законот за употреба на јазици

УПОЗ: Да се воведе седумчасовен работен ден а 2 Јануари и 2 Мај повторно да бидат неработни денови

УПОЗ: Да се воведе седумчасовен работен ден а 2 Јануари и 2 Мај повторно да бидат неработни денови

ФОТО: Вице Заев бара 500 евра од Николоски: Го навредил и му нанел душевна болка

ФОТО: Вице Заев бара 500 евра од Николоски: Го навредил и му нанел душевна болка

УТРИНСКИ ФОКУС: Скап законот за јазици, европско знаменце за Антикорупциска, Брегзит ја здрма Тереза Меј

УТРИНСКИ ФОКУС: Скап законот за јазици, европско знаменце за Антикорупциска, Брегзит ја здрма Тереза Меј