19 Мај, 2021
0.0207

До крајот на август ќе ги добиеме сите 119 илјади вакцини од ЕУ

Објавено во: Свет, Корона Вирус 04 Мај, 2021

До крајот на месец август ќе ги добиеме сите 119 илјади вакцини од ЕУ. 

Ова го најави премиерот Зоран Заев.  Тој на денешната заедничка прес конференција со еврокомесарот Оливер Вархеји и се заблагодари на ЕУ за помошта која и ја дава на Македонија. 

„Преку оваа програма за поддршка за Западен Балкан координирана од Австрија, пристигна првата испорака од 4.850 вакцини. Денеска добиваме и 4.850 вакцини набавени преку директен договор со Фајзер. Сите 119.123 ќе пристигнат до крајот на август. Од денеска влегуваме во обемна вакцинација на населението. Апелирам до сите граѓани, пријавете се за вакцинација. Со вакцинацијата очекуваме да ја промениме епидемиолошката слика и полека да почнеме да постигнуваме колективен имунитет“, изјави Заев.

По пристигнувањето на 200.000 кинески вакцини од компанијата Синофарм, од денеска во Македонија почнува масовната вакцинација на голем број пунктови во повеќе регионални центри, и тоа во Битола, Штип, Охрид, Кавадарци, Тетово, Куманово и Охрид.

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

ЕУ повика на примирје меѓу Израел и Палестинците, само една земја не се согласува

ЕУ повика на примирје меѓу Израел и Палестинците, само една земја не се согласува

ПОЈАС ГАЗА: Раселени се 38.000 Палестинци, а над 2.500 луѓе останаа без покрив над главата

ПОЈАС ГАЗА: Раселени се 38.000 Палестинци, а над 2.500 луѓе останаа без покрив над главата

Европска земја ги укинува маските на отворено

Европска земја ги укинува маските на отворено

Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде, велат од СЗО

Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде, велат од СЗО

НОВ РЕКОРД: Индија регистрира над 4.300 починати од коронавирусот во еден ден

НОВ РЕКОРД: Индија регистрира над 4.300 починати од коронавирусот во еден ден

ДУРИ 96 ПРОЦЕНТИ ОД БРИТАНЦИТЕ РАЗВИЛЕ АНТИТЕЛА ПО ПРВАТА ДОЗА: Прво истражување во реалниот живот по вакцинацијата

ДУРИ 96 ПРОЦЕНТИ ОД БРИТАНЦИТЕ РАЗВИЛЕ АНТИТЕЛА ПО ПРВАТА ДОЗА: Прво истражување во реалниот живот по вакцинацијата

(ВИДЕО И ФОТО) Уште тоа ли требаше - разорна бура го опустоши западот на Индија

(ВИДЕО И ФОТО) Уште тоа ли требаше - разорна бура го опустоши западот на Индија

Пушачите со долг пушачки „стаж“ и се борат со оваа штетна навика се меѓу првите кои бараат подобри алтернативи

Пушачите со долг пушачки „стаж“ и се борат со оваа штетна навика се меѓу првите кои бараат подобри алтернативи

ГЕРМАНИЈА: Од 7 јуни вакцини против ковид ќе може да примаат сите

ГЕРМАНИЈА: Од 7 јуни вакцини против ковид ќе може да примаат сите