10 Август, 2020
0.0433

Доналд Трамп повика на одложување до претседателските избори во САД

Објавено во: Свет, Корона Вирус 30 Јули, 2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп побара претседателските избори во ноември да бидат одложени, велејќи дека зголемениот обем на поштенското гласање може да доведе до измама и неточни резултати, објави Би Би Си. 

Тој предложи одложување додека луѓето не можат „правилно и безбедно“ да гласаат.

Постојат малку докази за да се поддржат тврдењата на Трамп, но тој долго време се спротивставуваше на гласање по пат на пошта, за кое рече дека е подложно на измама. 

Американските држави сакаат да го олеснат гласањето по пошта, поради загриженоста на јавното здравје поради пандемијата на коронавирус.

Тој вели дека ваквото гласање  ќе биде најголем срам во САД и ќе доведе до најизмамничките избори во историјата. 

Калифорнија, Јута, Хаваи, Колорадо, Орегон и Вашингтон планираа вакво гласање за ноември. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени

(ВИДЕО) КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени

Ова се 11-те симптоми на коронавирусот

Ова се 11-те симптоми на коронавирусот

СЗО: Нема пари за борба против пандемијата

СЗО: Нема пари за борба против пандемијата

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БАЛТИМОР: Eден човек загина, има и повредени

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БАЛТИМОР: Eден човек загина, има и повредени

Вработен во болница украл паричник на починат од коронавирусот

Вработен во болница украл паричник на починат од коронавирусот

Научниците открија кои маски се најбезбедни

Научниците открија кои маски се најбезбедни

Либан остана без влада, сите си поднесоа оставка

Либан остана без влада, сите си поднесоа оставка

ТАТКО И Е ОД ДЕБАР, МАЈКА И ОД ГОСТИВАР - светски познатата Бебе Реџа е болна и ќе се оперира од синуси

ТАТКО И Е ОД ДЕБАР, МАЈКА И ОД ГОСТИВАР - светски познатата Бебе Реџа е болна и ќе се оперира од синуси

СЕ ГЛЕДА ЛИ СПАСОТ - повеќе вакцини против Ковид веќе се тестираат врз луѓе

СЕ ГЛЕДА ЛИ СПАСОТ - повеќе вакцини против Ковид веќе се тестираат врз луѓе