12 Декември, 2018
0.3224
    ALK 8298.81    0.33%     BESK 9000    0%     FERS 67900    -3%     GRNT 809.83    -0.13%     KJUBI 1590    2.58%     KMB 5145.51    1.65%     KONZA31 315    0%     MPT 47500    1.06%     MTUR 4900    1.03%     PKB 14300    -4.03%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    -0.31%     RMDEN17 96.5    0%     STB 1290    0.78%     STIL 120.22    -1.46%     TNB 14170.18    0.14%     TTK 1280    2.78%     UNI 2300    3.09%     VROS 14640    0%

Дорис Пак се сретна со Мицкоски, а потоа го „закопа“

Објавено во: Македонија 08 Ноември, 2018

Искусната германска политичарка и долгогодишен учесник во меѓународните институции Дорис Пак упати критики до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на конгресот на сестринските партии, односно на Европската народна партија во Хелсинки.

„Неприфатливо е осумте пратеници од ВМРО кои гласаа за договорот со Грција и за европска иднина на земјата да се третираат како криминалци. ЕПП тоа не смее да го толерира", напиша на својот твитер-профил Дорис Пак.

Претседателка на асоцијацијата на жените на ЕПП ова го напиша по средбата со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во Хелсински.

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ во состав Христијан Мицкоски, Александар Николовски и Влатко Ѓорчев е поканета на Конгресот во Хелсинки, но во последно време овој сојуз на десничарски партии е со резервиран однос кон македонската опозиција по исклучувањето и разрешувањето на партиски функционери и пратеници.


Можеби ќе ве интересира

Најчевска наведе кои се лица не треба да бидат амнестирани за 27 април

Најчевска наведе кои се лица не треба да бидат амнестирани за 27 април

Трајковски заминал да го посети Груевски?

Трајковски заминал да го посети Груевски?

Битолчани вечерва дишат најзагаден воздух

Битолчани вечерва дишат најзагаден воздух

Дали Мицкоски се оградува од Груевски?

Дали Мицкоски се оградува од Груевски?

(ВИДЕО) Груевски бега од камерите пред ресторан во Будимпешта

(ВИДЕО) Груевски бега од камерите пред ресторан во Будимпешта

Кога обвинителството ќе објави детали за бегството на Груевски?

Кога обвинителството ќе објави детали за бегството на Груевски?

Немањето греење ја „замрзна“ културата во Куманово

Немањето греење ја „замрзна“ културата во Куманово

Полицијата ги уапси луѓето кои изгореа до темел кафеана во Дебар Маало

Полицијата ги уапси луѓето кои изгореа до темел кафеана во Дебар Маало

Коце Трајановски ги крие политичките амбиции

Коце Трајановски ги крие политичките амбиции