23 Февруари, 2024
0.0267

ДУБАИ АСОЦИРА НА ЛУКСУЗ, АМА НУДИ ТЕЖОК ЖИВОТ: Исповед на нашинци кои се преселиле таму, платите се драстично пониски од европските!

Објавено во: Финансии, Балкан, Свет 18 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Кога ќе кажете Дубаи, веднаш помислувате на луксуз, туризам, скапоценост, песок, море, пари... И официјалната статистика покажува дека просечната плата во оваа земја е 2.600 евра. Штом ќе стигнете таму, сепак, вистината добива многу повеќе „додатоци“.

Накратко, многу работи се поевтини отколку во Македонија, некои се поскапи, а што се однесува до платите, сликата не е како што мислат повеќето и како што покажува „првиот“ просек. Во Дубаи високо образовани луѓе, инженери, програмери, експерти од областа на финансиите, занаетчии, оние кои работат во државна безбедност, но не и „обични“ работници, ресторани, трговци... Образованието е скапо и во Дубаи, а Србите кои одлучуваат да заработат таму - или се сами, или семејства без малолетни деца, или оние кои одат да работат на проектот неколку месеци, оставајќи ги своите семејства во Србија.

Но, да почнеме по ред...

Литар гориво во Дубаи чини околу 25 денари. Всушност, тоа е цената за литар бензин, бидејќи во ОАЕ дизелот речиси и не се користи. Затоа, таксито е повеќе од достапно. Почетната цена е пет дирхами, што е околу 70 денари, а возење од, да речеме, 15 километри, кое трае и до дваесет минути, чини не повеќе од 6 евра.

Производството на нафта е основата на економијата на Емиратите со децении. ОАЕ долго време се меѓу првите три производители на нафта на Блискиот Исток, зад Саудиска Арабија и Иран. Абу Даби има најголеми резерви, додека резервите на Дубаи се прилично тенки.

Евтина  храна

Иако не би се рекло, но и храната е евтина во Дубаи. Цените, ако не се слични на оние во Македонија, се пониски, а населението најмногу се снабдува на маркетите на францускиот трговски синџир Карфур.

-Кога купувате се чувствувате како да сте во Македонија. Ништо не е многу поскапо, можеби и поевтино. Ако јадете во ресторани, на многу места можете да имате пристоен ручек за помалку од 15 евра. Цените на пијалоците и кафето во рестораните се повисоки отколку во Македонија. Кафето, на пример, чини околу 4 евра во просек, сок исто толку, но другите цени ни се многу слични - раскажува иселеник оттаму.

Како што вели, еден месец работи во Дубаи, па се враќа кај семејството во Македонија и така натаму. Заработува околу 4.000 долари месечно, и двојно помалку од она што му се плаќа во Европа, поточно во Германија. Неговото сместување го обезбедува компанијата, па вели дека има пресметка зошто, како што вели, се уште живее тежок живот.

- Климата овде е сериозен проблем во добар дел од годината. Пред само 20 дена не можевте да бидете надвор максимум 10 минути. Комбинацијата на топлина и висока влажност овде едноставно ги „убива“ сите, особено оние кои не се навикнати на ваква клима. Заладувањето почнува некаде сега, повеќе во ноември, а затоплувањето повторно во март - вели тој.

„Овде работите со луѓе од Индија, Бангладеш, Пакистан. Заработуваат само по 250 долари, максимум 300 и тоа како помошни работници на разни работи од градежништво до угостителство. Не знаат англиски, не ги ни интересира учењето, а сето тоа заедно тешко им паѓа на оние кои зависат од својата работа“.

Во Дубаи запознавме и брачен пар од Белград. Сопругот работи како обезбедување на државата, децата им се во Белград, сопругата е на гости. Платата, вели, не е лоша, околу 3.000 долари и тоа, вели, е добра плата за Дубаи. Намерата, вели, е децата во Србија да завршат училиште, па можеби сите заедно ќе одлучат да се преселат во ОАЕ.

Станот е скап. Околу 800 долари. Се плаќа годишно, струјата не е голем трошок, околу 50 евра, но добриот интернет чини и до 150 евра месечно. И автомобилите не се проблем, тие се многу поевтини отколку во Македонија, а добар автомобил стар неколку години може да се има за околу 5.000 евра - вели нашиот соговорник.

Зборувајќи за заработката, вели тој, тие не се големи на глобално ниво. Во Дубаи има претежно евтина работна сила, која заработува по неколку стотици долари на бројни работни места - од градежништво до трговија и угостителство. Да, тој потврдува - 200 до 300 долари месечно.

Нашите од Балканот можат повеќе да заработат на вакви работи бидејќи го знаат јазикот, но и тоа повеќе е најмногу до 1200 долари. Обично доаѓаат како самци, неколку од нив изнајмуваат стан и само така можат да преживеат. Има малкумина од Балканот во исто време со семејства и деца кои ги школуваат.

- Училиштето овде е многу скапо, до 600 долари месечно, тоа се приватни училишта затоа што не можете да го пратите вашето дете во државни училишта. Многу се лоши, примаат деца од секаде и буквално ги прифаќаат овде како неопходност - ни вели соговорникот.


Можеби ќе ве интересира

КОМЕРЦИЈАЛНА ПРВА „ЌЕ ПОВЛЕЧЕ НОГА“ - акционерите тријат раце, еве колкава дивиденда ќе обзнани банката

КОМЕРЦИЈАЛНА ПРВА „ЌЕ ПОВЛЕЧЕ НОГА“ - акционерите тријат раце, еве колкава дивиденда ќе обзнани банката

ФАКТОР ЕКСКЛУЗИВНО: Комерцијална банка со дивиденда од околу 900 денари?

ФАКТОР ЕКСКЛУЗИВНО: Комерцијална банка со дивиденда од околу 900 денари?

СОВЕТНИЦИТЕ ДА ДАДАТ ЕДЕН МЕСЕЧЕН ПАУШАЛ, А ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА ЕДНА МЕСЕЧНА ПЛАТА ЗА ЛЕО: Иницијатива до советниците на град Скопје

СОВЕТНИЦИТЕ ДА ДАДАТ ЕДЕН МЕСЕЧЕН ПАУШАЛ, А ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА ЕДНА МЕСЕЧНА ПЛАТА ЗА ЛЕО: Иницијатива до советниците на град Скопје

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е „ВЕТЕНАТА ЗЕМЈА“: Масовните отпуштања предизвикуваат лоши услови за живот и работа, расте незадоволството на работниците

„СЕ НАПЛАЌААТ ПОБАРУВАЊА ПРАСТАРИ НА КОИ ТЕЧАТ ЛИХВАРСКИ КАМАТИ, АМА ФАРАОНИТЕ НЕ СЕ ДАВААТ“: Глигорова повторно во нејзин стил за присилната налата

„СЕ НАПЛАЌААТ ПОБАРУВАЊА ПРАСТАРИ НА КОИ ТЕЧАТ ЛИХВАРСКИ КАМАТИ, АМА ФАРАОНИТЕ НЕ СЕ ДАВААТ“: Глигорова повторно во нејзин стил за присилната налата

ВЕЌЕ БАРААТ РАБОТНИЦИ ЗА ЛЕТНАТА СЕЗОНА ВО РЕГИОНОТ: Собарките, келнерите и готвачите можат да заработат и до 2.500 евра!

ВЕЌЕ БАРААТ РАБОТНИЦИ ЗА ЛЕТНАТА СЕЗОНА ВО РЕГИОНОТ: Собарките, келнерите и готвачите можат да заработат и до 2.500 евра!

БАХАМИТЕ, СЕЈШЕЛИТЕ, БЕЛИЗЕ И ДВАТА ОСТРОВИ НА КАРАИБИТЕ: Повеќе не се даночни оази за ЕУ

БАХАМИТЕ, СЕЈШЕЛИТЕ, БЕЛИЗЕ И ДВАТА ОСТРОВИ НА КАРАИБИТЕ: Повеќе не се даночни оази за ЕУ

ПЕПКО СЕ ПОВЛЕКУВА: Еве каде ги затвораат продавниците

ПЕПКО СЕ ПОВЛЕКУВА: Еве каде ги затвораат продавниците

СЕ ДОЗНА ЗОШТО СЕ ПРОДАДОА АКЦИИ ПО ЦЕНА МНОГУ ПОНИСКА ОД РЕДОВНАТА - подарок во рамки на семејство, ова се мотивите

СЕ ДОЗНА ЗОШТО СЕ ПРОДАДОА АКЦИИ ПО ЦЕНА МНОГУ ПОНИСКА ОД РЕДОВНАТА - подарок во рамки на семејство, ова се мотивите