16 Февруари, 2019
0.3598
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Дурловски, Дамовски, Јовановски бараат амнестија, ама таа да се вика „правда“

Објавено во: Македонија 16 Октомври, 2018

Предводниците на протестниот марш „За заедничка Македонија“ и обвинети за тероризам при крвавиот четврток на 27 април како на мамец се фатија на понудата за помирување, инаку протолкувана како амнестија, од собраниската говорница на премиерот Зоран Заев со доминација на зборовите „правда“ и „неправедност“ во нивните коментари на социјалните мрежи.

Милост може да бара само тој, кој што е виновен… Јас не се чувствувам виновен и не барам милост, напиша на Фејсбук актерот Владо Јовановски за понудата на премиерот Зоран Заев за помирување. Јовановски е еден од обвинетите за тероризам во случајот со настаните од 27 април и е во домашен притвор.

„Барам само праведно и чесно судење, за да се дојде до правдата и вистината, како би се тргнал овој жиг од моето име и од презимето на моето семејство!
Вистината е мојот најголем и единствен бранител! Само не знам зошто сум во притвор скоро година дена…, напиша Јовановски.

Борис Дамовски, притворениот учесник од граѓанската иницијатива “За заедничка Македонија”, осомничен за “терористичко здружување” за настаните на 27 април 2017-та со коментар за говорот на Заев.

“Правда, не амнестија!” – е кусиот коментар на Борис Дамовски, еден од обвинетите за настаните од 27 април, по апелот на Заев кој беше протолкуван од многумина како понуда за амнестија.

Поранешниот директор на Македонската опера и балет, Игор Дурловски се огласи преку својот профил на „Фејсбук“ кога премиерот Зоран Заев повика на помирување за настаните.

„Подарената слобода на неправедно обвинетиот, прифатена како милост од ‘горе’, ќе биде претежок товар врз плеќите на еден родител, пријател, Македонец, кој целиот живот се бори токму за една ВИСТИНСКА… СЛОБОДА“, напиша Дурловски.

Дури и ВМРО-ДПМНЕ преку својот генерален секретар Игор Јанушев на крајот на денот сублимираше „со правда која мора да пристигне“ за семејствата кои се под политички прогон режиран од власта.

-Само така ќе има помирување. Правдата мора да стигне и затоа бараме нова обвинителска институција која ќе ги истражи сите случаи каде има сомнеж за нарушување на законот. И која непристрасно ќе ги анализира фактите и доказите. Еве прилика на Заев да докаже дека е за вистинско помирување и за правда без условувања. Ослободете ги луѓето од политичкиот прогон, и од притворот, правда за овие луѓе со гаранција за нивната презумција на невиност – истакна Јанушев.
Можеби ќе ве интересира

Во масовно апсење за шверц на мигранти се бара притвор и за началникот на СВР Штип

Во масовно апсење за шверц на мигранти се бара притвор и за началникот на СВР Штип

Коцијанчиќ: Реформи во администрацијата подразбира да нема вработувања на роднини на политичари

Коцијанчиќ: Реформи во администрацијата подразбира да нема вработувања на роднини на политичари

Се зголеми бројката на починати од автобуската несреќа

Се зголеми бројката на починати од автобуската несреќа

(ФОТО) Обединетите Нации го променија името на Македонија

(ФОТО) Обединетите Нации го променија името на Македонија

Заев и Ципрас денеска ќе се сретнат и ќе добијат награда во Минхен

Заев и Ципрас денеска ќе се сретнат и ќе добијат награда во Минхен

ВМРО-ДПМНЕ денеска одлучува за кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска одлучува за кандидат за претседател

Законот му дозволува на Дурмуш неговата фирма технички да ги проверува автобусите кои се во негова сопственост

Законот му дозволува на Дурмуш неговата фирма технички да ги проверува автобусите кои се во негова сопственост

АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА: Постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС

АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА: Постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС