05 Февруари, 2023
0.0223

ДВА СТАНА ВО СКОПЈЕ, ЗЛАТО И СКАПОЦЕНИ ЧАСОВНИЦИ - еве каков нејзин и имот на сопругот пријавила Весна Дамева

Објавено во: Македонија 06 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Таа има стан во Скопје од 54 метри квадратни како нејзин личен имот, за кој нема податоци колку чини, а нејзиниот сопруг поседува исто така стан во главниот град на државава, но малку поголем, од 62 метри квадратни. И за него нема податок колкава е неговата моментална вредност.

Сопругот го стекнал станот во Скопје по пат на купопродажба, а таа го стекнала на друг начин.

Ова е дел од имотот кој го пријавила во Антикорупциската комисија Весна Дамева, тогаш како членка на Судскиот совет, а сега новоизбрана претседателка на таа институција, која се смета за главен филтер за судиите, односно ја оценува нивната работа. 

Како заеднички имот двајцата поседуваат благородни метали, односно златен и друг накит, со вредност од околу 20 илјади евра, како и уметнички слики од нецели 10 илјади евра. За нив не е објавен податок во имотниот лист на кој начин се стекнати. 

Како имот на брачниот другар се пријавени и скапоцени часовници, кои вредат 24 илјади евра, како и моторно возило Ауди А6, со вредност од околу 16 илјади евра. И за нив нема подсаток на кој начин се стекнати.

Брачниот другар пријавил и акции чија вредност не е наведена, а се купени, како и удели од по 33 и 50 отсто во одредени фирми, за кои е наведено дека се стекнати на друг начин. 

Сопругот на Дамева, како што е наведено во нејзиниот анкетен лист, поседува и две побарувања по основ на даден заем, и тоа едното од 1,7 и второто од три милиони денари, за кои не е даден податок како се стекнати.

Тој има и дебитна и кредитна картичка, како и трансакциска сметка.

Дамева како имот на децата, пак, пријавила и 3.612 евра и 206 долари, како подарок, како и орочен денарски депозит од 87.985 евра, стекнат со договор за подарок. Децата поседуваат и трансакциски сметки.

Брачниот другар на новата претседателка на Судски совет поседува и банкарски сеф во кој има 2,2 милиони, но не е наведено во која валута, а таа лично има кредит од 320 илјади, исто така непознато во која валута.

Н.Н.Ф.

Можеби ќе ве интересира

Дали ќе одговара Стојанов затоа што бараше податоци за македонски полицаец?

Дали ќе одговара Стојанов затоа што бараше податоци за македонски полицаец?

По кршењето на македонскиот клуб во Благоевград, Левица бара протестна нота да му се врачи на бугарскиот амбасадор

По кршењето на македонскиот клуб во Благоевград, Левица бара протестна нота да му се врачи на бугарскиот амбасадор

МНР: Ќе реагираме до ЕП за навредите на Јорданов, Бугарија не спречи радикали да дојдат на Деве Баир

МНР: Ќе реагираме до ЕП за навредите на Јорданов, Бугарија не спречи радикали да дојдат на Деве Баир

МАКЕДОНЦИТЕ ОД БУГАРИЈА: Веќе 17 години напади врз македонските клубови

МАКЕДОНЦИТЕ ОД БУГАРИЈА: Веќе 17 години напади врз македонските клубови

Бугарскиот европратеник Јорданов ги нарече Македонците „одродени Бугари“

Бугарскиот европратеник Јорданов ги нарече Македонците „одродени Бугари“

Љупчо Николовски: Крива Паланка покажа што е патриотизам и како не се потклекнува на навредите

Љупчо Николовски: Крива Паланка покажа што е патриотизам и како не се потклекнува на навредите

Македонскиот полициски синдикат: Полицајците најпрофесионално покажаа како се чува безбедноста на граѓаните и државата

Македонскиот полициски синдикат: Полицајците најпрофесионално покажаа како се чува безбедноста на граѓаните и државата

Почина Ставрев, беше судија на случаите Монструм, Титаник, Фаланга...

Почина Ставрев, беше судија на случаите Монструм, Титаник, Фаланга...

(ВИДЕО) Спасовски се заблагодари на македонската полиција, граѓаните, медиумите и медиумските работници

(ВИДЕО) Спасовски се заблагодари на македонската полиција, граѓаните, медиумите и медиумските работници