24 Октомври, 2020
0.0259

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Објавено во: Свет, Корона Вирус 18 Септември, 2020

Данска и Исланд враќаат дел од старите мерки со цел да се спречи ширењето на Ковид-19, а Холандија размислува да го стори истото. 

Во Данска и Исланд од утре ќе има затворање на баровите, кафулињата и ноќните клубови. 

Данска веќе најави дека од утре забранува собирање на јавни настани на повеќе од 50 луѓе, а баровите и рестораните ќе може да работат само до 22 часот.

Во земјата почнаа да се регистрираат зголемен број на случаи со коронавирус, а во последните денови бројката се движи околу 400 на дневно ниво. Во последното деноноќие има 454 нови случаи.

Слични мерки ќе преземе и Исланд, но тие ќе се важат за главниот град Рејкјавик, бидејќи во оваа мала островска земја скоро 99 отсто од новите случаи се во главниот град.

Баровите и ноќните клубови ќе бидат затворнеи во следните четири дена. 

Епидемиолошките анкети на новите случаи покажале дека тие се поврзани со ноќни забави. Само два од 59 нови случаи се поврзани со универзитет во Рејкјавик.

Светската здравствена организација денеска алармира на огромен број новозаразени со корона во Европа, наведувајќи во неделниот извештај дека станува збор за 300.000 позитивни само во последната недела, што е многу повеќе кога пандемијата првпат го достигна врвот во март.

Можеби ќе ве интересира

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Го победи коронавирусот на 99 години

Го победи коронавирусот на 99 години

Уште една европска метропола воведува полициски час

Уште една европска метропола воведува полициски час

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Колабира здравството во дел од европските земји

Колабира здравството во дел од европските земји

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд