20 Март, 2023
0.0204

ЕЦБ УТРЕ ПОВТОРНО ГИ КРЕВА КАМАТИТЕ: Експертите велат дека зголемувањето од 0,5 поени е извесно и покрај проблемите на банкарскиот пазар во светот

Објавено во: Финансии 15 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Креаторите на политиката на Европската централна банка сè уште се наклонети кон зголемување на референтната каматна стапка за половина процентен поен, и покрај превирањата во банкарскиот сектор, бидејќи се уште очекуваат инфлацијата да остане висока во наредниот период, изјави за Ројтерс извор запознаен со случувањата во ЕЦБ.

Инвеститорите почнаа да се сомневаат во посветеноста на ЕЦБ за уште едно големо зголемување на каматните стапки оваа недела, по падот на банката во Силиконската долина (SVB) во САД, што предизвика бранови низ глобалните финансиски пазари.

Извор близок до Управниот совет на ЕЦБ изјави за Ројтерс дека ЕЦБ веројатно нема да се откаже од својот план да ги зголеми каматните стапки за 50 базични поени на 16 март - потег што беше објавен на последниот состанок и неколкупати повторен од претседателката Кристин Лагард и нејзините колеги - бидејќи тоа би го нарушило нејзиниот кредибилитет.

Фјучерсите на германските државни обврзници, мерило за силата на еврозоната, паднаа по извештајот на Ројтерс, а еврото порасна во однос на британската фунта.

Изворот додаде дека формалните предлози за состанокот сè уште не се споделени, но креаторите на политиката ги виделе новите квартални проекции.

Новите прогнози за инфлацијата за следните две години ќе бидат пониски отколку во декември, но сепак предвидуваат раст на цените далеку над целта на централната банка од 2 проценти во 2024 година и малку над тоа ниво и во 2025 година.

Понатаму, прогнозите за базичната инфлација, која ги исклучува цените на храната и енергијата, треба да се ревидираат повисоко, охрабрувајќи ги повиците за повеќе зголемувања на каматните стапки од страна на политичките јастреби во Управниот совет на ЕЦБ, додаде изворот.

Сепак, креаторите на политиката кои проповедаа поголема претпазливост во зголемувањето на трошоците за позајмување и предупредуваа на ризикот од финансиска нестабилност се сметаа за оправдани од неодамнешните турбуленции на пазарот, рече изворот.

Тие веројатно ќе се повлечат од обврските за понатамошно зголемување на стапките и наместо тоа велат дека секој нов потег ќе зависи од дојдовните податоци.

ЕЦБ може да донесува одлуки со просто мнозинство, иако е познато дека претседателката Лагард бара најширок можен консензус.

Пазарите на пари во четвртокот ги одредуваа цените со 85 отсто шанса ЕЦБ да ја зголеми стапката на депозити за 50 базични поени, односно на 3,0 отсто, при што некои банки, вклучително и Дојче банк, очекуваат мало или никакво зголемување.

Инвеститорите нагло ги намалија своите облози за натамошни зголемувања на каматните стапки по падот на SVB, при што стапката на депозит сега достигна врв на 3,65 отсто наесен, во споредба со минатонеделната прогноза од повеќе од 4 проценти. .

Супервизорите од еврозоната гледаат ограничени последици за банките во регионот од колапсот на SVB и два други заемодавачи, истовремено нагласувајќи ја потребата внимателно да се следат сите дополнителни прелевања.

SVB стана најголемата американска банка која пропадна од финансиската криза во 2008 година, откако нејзините огромни облози на американските трезори и хартии од вредност поддржани со хипотека се влошија со зголемувањето на каматните стапки.

Овој колапс ги принуди американските власти да започнат акција во текот на викендот. По првичниот пад во понеделникот, пазарите се смирија поради надежите дека ќе биде избегната поширока финансиска криза.

(Извор: Ројтерс)

Можеби ќе ве интересира

ЗА СЕКОЈ СЛУЧАЈ - швајцарската Влада и централна банка досега за УБС и Кредит Свис обезбедија 260 милијарди франци

ЗА СЕКОЈ СЛУЧАЈ - швајцарската Влада и централна банка досега за УБС и Кредит Свис обезбедија 260 милијарди франци

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СКЕНИРАЧИТЕ НА ФИСКАЛНИ, ОСОБЕНО ЗА ПОБОГАТИТЕ - прагот за поврат преку МојДДВ се зголемува на 2.100 денари

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СКЕНИРАЧИТЕ НА ФИСКАЛНИ, ОСОБЕНО ЗА ПОБОГАТИТЕ - прагот за поврат преку МојДДВ се зголемува на 2.100 денари

ЊУЈОРШКА БАНКА ГО КУПУВА ГЛАВНИОТ ДЕЛ НА SIGNATURE BANKI - сумата изнесува 2,7 милијарди долари

ЊУЈОРШКА БАНКА ГО КУПУВА ГЛАВНИОТ ДЕЛ НА SIGNATURE BANKI - сумата изнесува 2,7 милијарди долари

ИТЕН СОСТАНОК ВО ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - се собираат членовите на Надзорниот одбор, тема се потресите на пазарите

ИТЕН СОСТАНОК ВО ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - се собираат членовите на Надзорниот одбор, тема се потресите на пазарите

СЕ ЈАВИ ТРИФУН КОСТОВСКИ, ПОРАНЕШНИОТ ГАЗДА: Зградата на бившата Еуростандард банка не смее да биде подолу од 12 милиони евра

СЕ ЈАВИ ТРИФУН КОСТОВСКИ, ПОРАНЕШНИОТ ГАЗДА: Зградата на бившата Еуростандард банка не смее да биде подолу од 12 милиони евра

ПАНТЕЛЕОН ГС ЈА КУПУВА ЗГРАДАТА НА ЕУРОСТАНДАРД БАНКА? Понудивме 5,37 милиони евра - се очекува одобрување од Собранието на доверители

ПАНТЕЛЕОН ГС ЈА КУПУВА ЗГРАДАТА НА ЕУРОСТАНДАРД БАНКА? Понудивме 5,37 милиони евра - се очекува одобрување од Собранието на доверители

ПАРИТЕ НА НАШИТЕ БАНКИ СЕ ГЛАВНО ДОМА, БЕЗБЕДНИ СЕ ЦЕЛОСНО ОД ПОТРЕСИТЕ НАДВОР - гувернерката Ангеловска-Бежоска за Фактор

ПАРИТЕ НА НАШИТЕ БАНКИ СЕ ГЛАВНО ДОМА, БЕЗБЕДНИ СЕ ЦЕЛОСНО ОД ПОТРЕСИТЕ НАДВОР - гувернерката Ангеловска-Бежоска за Фактор

КОЛКУ СЕ ГОЛЕМИ И МОЌНИ НАШИТЕ БАНКИ, ФАКТОР СО НАЈНОВИ БРОЈКИ - еве ја активата, НБМ вели „Пропаста на СВБ ништо не им може“

КОЛКУ СЕ ГОЛЕМИ И МОЌНИ НАШИТЕ БАНКИ, ФАКТОР СО НАЈНОВИ БРОЈКИ - еве ја активата, НБМ вели „Пропаста на СВБ ништо не им може“

ГРЧКАТА НБГ ГИ НАДМИНА СИТЕ ОЧЕКУВАЊА - лани оствари основна оперативна добивка од 700 милиони евра, раст за дури 57 отсто

ГРЧКАТА НБГ ГИ НАДМИНА СИТЕ ОЧЕКУВАЊА - лани оствари основна оперативна добивка од 700 милиони евра, раст за дури 57 отсто