10 Јули, 2020
0.0502

ЕКОНОМИИТЕ ЗАКРЕПНУВААТ: Скокна цената на нафтата

Објавено во: Економија, Корона Вирус 03 Јуни, 2020

Eкономиите во светот се оправуваат по нестабилноста која ја донесе коронавирусот, а со тоа скокаат и цените на нафтата. 

Tие денеска се зголемија, а нафтата брент се тргуваше за повеќе од 40 долари за барел првпат од месец март. 

Цената на нафтата брент за испорака во август утрово имаше раст од 78 центи или за два отсто и се купуваше за 40,35 долари по барел.

Американската ВТИ нафта има раст од 1,06 долари или за 2,9 проценти и се тргуваше за 37,87 долари за барел.

Во однос на случувањата во нафтената индустрија, Русите нема да увезуваат нафта до октомври.  Одлуката стапи на сила вчера. 

Претходните денови, нафтата се тргуваше за 38 долари за барел. 

Можеби ќе ве интересира

Кои се најуспешните компании во Кавадарци?

Кои се најуспешните компании во Кавадарци?

МАСОВНО КУПУВААТ ИМОТИ: Словенците го „окупираа“ хрватското крајбрежје

МАСОВНО КУПУВААТ ИМОТИ: Словенците го „окупираа“ хрватското крајбрежје

Еве каде можете да ги искористите ваучерите за туризам

Еве каде можете да ги искористите ваучерите за туризам

СТРАВ КАЈ ГЕРМАНЦИТE: Секоја петта компанија е во ризик

СТРАВ КАЈ ГЕРМАНЦИТE: Секоја петта компанија е во ризик

МЕРКИТЕ ГИ ПОЧИТУВАВМЕ, НО НЕ МОЖЕТЕ ДА ГИ КОНТРОЛИРАТЕ СИТЕ ВРАБОТЕНИ И НА ПАУЗА И ВО ТОАЛЕТ - Димитров за заболените во „Мода“ Свети Николе

МЕРКИТЕ ГИ ПОЧИТУВАВМЕ, НО НЕ МОЖЕТЕ ДА ГИ КОНТРОЛИРАТЕ СИТЕ ВРАБОТЕНИ И НА ПАУЗА И ВО ТОАЛЕТ - Димитров за заболените во „Мода“ Свети Николе

Колку работодавци и работници добиле финансиска поддршка за три месеци?

Колку работодавци и работници добиле финансиска поддршка за три месеци?

Ќе биде ли дел од идна влада: Нина Ангеловска даде отчет за сработеното (ВИДЕО)

Ќе биде ли дел од идна влада: Нина Ангеловска даде отчет за сработеното (ВИДЕО)

Македонија со најповолна бизнис-клима во регионот

Македонија со најповолна бизнис-клима во регионот

„Фејсбук“ повеќе не ги крие бројките: Заев, Касами, СДСМ и Левица едни од најактивните клиенти

„Фејсбук“ повеќе не ги крие бројките: Заев, Касами, СДСМ и Левица едни од најактивните клиенти