23 Април, 2024
0.0278

ЕКСГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА НОВО СЕЛО СТОЈЧЕВ ПОВТОРНО ЗАД РЕШЕТКИ - меѓу уапсените во денешната голема полициска акција

Објавено во: Македонија 02 Март, 2024

Добивај вести на Viber

По објавата на Министерството за внатрешни работи дека се уапсени 10 лица од повеќе градови од земјава, попладнево медимите пренесуваат дека меѓу нив е и поранешниот градоначалник на Ново Село од редовите на СДСМ, Боро Стојчев. 

Меѓу нив, како што пишува „Антропол“ е и Симе Франгов, синот на поранешниот градоначалник на Гевгелија, Иван Франгов од редовите на ВМРО - ДПМНЕ. Него исто така го поврзуваат и со сообраќајна незгода во Нов Дојран во декември минатата година, при што смртно беше прегазен пешак, но гевгелискиот обвинител не побарал, ниту пак судија одредил мерка притвор.

Се шпекулира дека токму ексградоначалникот Стојчев бил на чело на оваа криминална група која продавла дрога. 

Фирмата од која потекнува дрогата е „Еко енерџи космос“. Првично основана за производство на електрична енергија, но во 2020 година ја менува дејноста за одгледување на зачински, ароматични и лековити растенија за употреба во фармацијата, практично кога доби лиценца од Министерството за здравство за огледување на канабис. А од почетокот на годината е во стечајна постапка. 

Инаку, Боро Стојчев во 2017 година беше предложен за кандидат за градоначалник од СДСМ. 

Јавноста памети дека Стојчев беше поврзан со криминални активности уште во 2018 година, кога беше и градоначалник на Ново Село. 

Имено во јули 2018, Стојчев заедно со уште два члена од неговото потесно семејство, неговата сопруга и синот, заедно со уште две лица, беше фатен при обид за шверц на цигари близу македонско- бугарска граница. Првично си доби 18-месечна затворска казна, па подоцна му беше намалена на половина година. 

Поради апсењето, тој на функцијата градоначалник на Ново Село беше само една година и два месеци, од октомври 2017 до декември 2018. Поради притисоци за шверцот на цигари беше принуден да си даде неотповиклива оставка. 

Фактор пред неколку месеци објави дека „Тотал Инженеринг Струмица“, градежната фирма на бизнисменот Вице Заев станала нов сопственик на Бојана БС Панел, претпријатие дотогаш во сопственост на Боро Стојчев.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Од полноќ почнува изборниот молк

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Од полноќ почнува изборниот молк

ДАЛИ Е МОЖЕН БОЈКОТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Силјановска Давкова даде одговор

ДАЛИ Е МОЖЕН БОЈКОТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Силјановска Давкова даде одговор

ИНЦИДЕНТ ВО СКОПЈЕ: Ученик претепал наставничка и нападнал соученици

ИНЦИДЕНТ ВО СКОПЈЕ: Ученик претепал наставничка и нападнал соученици

СОФИЈА НЕ САКА ДА ГО РЕГИСТРИРА КЛУБОТ: Maкедонците бараат Судот на правдата да ѝ ги прекине на Бугарија сите исплати на финансии

СОФИЈА НЕ САКА ДА ГО РЕГИСТРИРА КЛУБОТ: Maкедонците бараат Судот на правдата да ѝ ги прекине на Бугарија сите исплати на финансии

ВАЖНО ЗА ГРАЃАНИТЕ: Ќе можат да подигнат документи и на денот на гласањето

ВАЖНО ЗА ГРАЃАНИТЕ: Ќе можат да подигнат документи и на денот на гласањето

ТОКСИКОЛОГИЈА: Вработен вршел притисок урина со наркотици да се замени со чиста урина и уште оди на работа

ТОКСИКОЛОГИЈА: Вработен вршел притисок урина со наркотици да се замени со чиста урина и уште оди на работа

ДЕМИРИ ЗА ЛЕКУВАЊЕТО НА ЛЕОНИД ИНДОВ: Ќе се распрашам и ќе видам дали е финализирано плаќањето

ДЕМИРИ ЗА ЛЕКУВАЊЕТО НА ЛЕОНИД ИНДОВ: Ќе се распрашам и ќе видам дали е финализирано плаќањето

БОЈМАЦАЛИЕВ: Најден е сторителот за разбиената пратеничка канцеларија на Миле Лефков

БОЈМАЦАЛИЕВ: Најден е сторителот за разбиената пратеничка канцеларија на Миле Лефков

Нико Беќаровски: Економската директорка на Токсикологија вработува лица на кои не им е местото тука

Нико Беќаровски: Економската директорка на Токсикологија вработува лица на кои не им е местото тука