22 Септември, 2020
0.0254

ЕКСПЕРТИТЕ СОЗДАДОА: Маска што ја убива короната

Објавено во: Свет, Корона Вирус 02 Август, 2020

Маска што ја убива короната. Се појави и ваков изум. 

Научниците во Португалија објавија дека направиле маска која го убива вирусот. 

Тие создадоа маски со специјална обвивка што помага да се „деактивира” коронавирусот во контакт со ткаенината од која се направени, пишува Еуроњус.

Експертите тврдат дека заштитата на маските останува дури и по 50 миења, што ја прави многу отпорна.

„Премазот на маската за време на работното време може да ја намалат шансата некој да се зарази за 99 проценти“, изјави Педро Симас од Институтот за молекуларна медицина во Лисабон (ИММ). 

Сепак, вели дека потребно е и одржување физичка дистанца.

Кај нас пак се советува да се избегнува маска со вентил.

Претседателот на државата,  Стево Пендаровски вчера на Фејсбук објави статус во кој се објаснува зошто треба да се избегнува маска со вентил. 

Можеби ќе ве интересира

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?