20 Јануари, 2021
0.0247

Ентони Фаучи прогнозира какви размери ќе има вирусот до крајот на годинава

Објавено во: Свет, Корона Вирус 24 Ноември, 2020

Бројот на жртви oд Ковид-19 во САД може да се искачи на повеќе од 300.000 до крајот на годината ако пандемијата продолжи на истата патека, вели доктор Ентони Фаучи,  пренесува „Њујорк пост“.

Директорот на Националниот институт за алергија и инфективни болести кажа дека изгледите се мрачни ако го видите бројот на починати. 

Дневниот биланс на жртви се движеше помеѓу 1.000 и 2.000 во изминатиот месец, објасни Фаучи. 

Тој вели дека Американците имаат моќ да ја променат траекторијата на пандемијата следејќи ги мерките за јавно здравје, како што се социјалното дистанцирање и носењето маска.

Тој претходно кажа дека и по вакцината ќе носиме маски и ќе мора да одржуваме дистанца.

Во светот 59.7 милиони луѓе се заразени со коронавирусот. 

САД е на врвот на листата со скоро 13 милиони заразени. Зад неа се Индија и Бразил, каде има 9 и 6 милиони заразени. 

Можеби ќе ве интересира

Вакцината на Фајзер/БионТек го запира новиот британски вид на корона вирус

Вакцината на Фајзер/БионТек го запира новиот британски вид на корона вирус

Не им се доставени 29 отсто од ветените дози вакцини - Италија се закани дека ќе ја тужи Фајзер

Не им се доставени 29 отсто од ветените дози вакцини - Италија се закани дека ќе ја тужи Фајзер

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда

ТРАМП И ПОСАКА СРЕЌА НА НОВАТА АДМИНИСТРАЦИЈА: Веднаш најави негово враќање

ТРАМП И ПОСАКА СРЕЌА НА НОВАТА АДМИНИСТРАЦИЈА: Веднаш најави негово враќање

Оваа моќна европска земја е најголем потрошувач на лекови, но граѓаните немаат голема доверба во вакцините

Оваа моќна европска земја е најголем потрошувач на лекови, но граѓаните немаат голема доверба во вакцините

(ВИДЕО) Путин неколкупати се нурна во ледена вода

(ВИДЕО) Путин неколкупати се нурна во ледена вода