20 Јули, 2024
0.0250

ЕВЕ КОИ ПОЛОВНИ ВОЗИЛА ГИ ПРЕПОРАЧУВААТ ГЕРМАНЦИТЕ: Овие пет модели се најсигурни, најевтиниот може да се најде за 1.300 евра

Објавено во: Финансии 06 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

Новинарите од германскиот весник специјализиран за автомобилската индустрија Auto Bild составија листа на половни автомобили до 5.000 евра кои се најсигурни во однос на дефекти и издржливост.

1. Alfa Romeo GT, 2003-2006 година, од 140 до 240 коњски сили - 2.500 евра

Можете да најдете модели како овој со километража под 200.000 и се доста достапни. Моделот Alfa GT со две врати, создаден на платформата 156, е веројатно најелегантниот автомобил од својата класа во оваа ценовна гама, пишува германскиот весник.

Колку подоцна годината на производство, толку подобро, бидејќи првично неквалитетната изработка подоцна беше поправена. Тие проценуваат дека би можеле да имате потешкотии со цревото помеѓу турбополначот и интеркулерот во моделот JTD бидејќи треба често да се менува. Исто така, треба да се избегнува озлогласениот менувач Selespeed, препорачуваат тие.

2. Kia Picanto, 2004-2011 година, 65 до 75 коњски сили - од 1.300 евра

ESP беше воведен во автомобилот само со редизајнот во 2008 година. Сепак, безбедносната електроника не беше стандардна, затоа проверете дали ESP е навистина вклучен при купувањето.

Електронската програма за стабилност (ESP) е призната безбедносна технологија која се вградува во сите возила од 2014 година. Технологијата за спасување на живот работи заедно со системите за сопирање ABS и TCS за да му помогне на возачот во критични ситуации на возење, како што се итно сопирање и спречување несреќи.

Овој автомобил ќе задоволи и со својата потрошувачка која не надминува шест литри. Внимавајте на корозија, препорачуваат тие и може да има дополнителни трошоци при менување на комплетот за куплунгот.

3. Ауди А2, 1999 - 2005 година, од 61 до 110 коњски сили - 2.500 евра

Овој мал автомобил со целосно алуминиумска конструкција е повеќе баран по редизајнот во 2003 година со моќен дизел мотор (90 КС). Тој нуди пристоен комфор, а моторите се многу економични.

Обрнете најмногу внимание на сопирачките и суспензијата, се вели. Покрај тоа, квалитетот на изградбата е солиден. За просечна цена од 3.000 евра се добива А2 со 200.000 километри, кој сепак е стар околу 20 години. Цените на резервните делови може да бидат високи.

4. Хонда Џез, 2008-2015 година, од 80 до 120 коњски сили - 4.000 евра

На многу тестови на половни возила со поминати 100.000 км доби највисоки оценки.

Хондите традиционално се мудар избор при купување половни автомобили поради нивната долговечност, но треба да проверите дали корозија влијаела на автомобилот, а задните сопирачки понекогаш може да предизвикаат проблеми.

5. Škoda Roomster, 2006-2015 година, од 64 до 105 коњски сили - 2.000-2.500 евра

Има компактни димензии, економичен е и нуди многу простор во задниот дел.

Најдобро е да се избере атмосфера од 1,6 литри со заби појас, што би било добро да се провери по 90 илјади километри. Сопствениците на користени модели повремено пријавуваат зголемена потрошувачка на масло.

Еуправозато

Можеби ќе ве интересира

ДОБИВАТЕ ГЕРМАНСКА ПЕНЗИЈА? НАСКОРО ДОПОЛНУВАЊЕ! еве кои категории на најстари граѓани имаат право на тоа

ДОБИВАТЕ ГЕРМАНСКА ПЕНЗИЈА? НАСКОРО ДОПОЛНУВАЊЕ! еве кои категории на најстари граѓани имаат право на тоа

ЕВЕ КОЛКАВА Е ПРОСЕЧНА НЕТО ПЛАТА ВО ХРВАТСКА: Објавено и кој има најголем, а кој најмал приход

ЕВЕ КОЛКАВА Е ПРОСЕЧНА НЕТО ПЛАТА ВО ХРВАТСКА: Објавено и кој има најголем, а кој најмал приход

МЕГА ОГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ВО ДУБАИ: Отворени 800 работни места, условите се одлични

МЕГА ОГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ВО ДУБАИ: Отворени 800 работни места, условите се одлични

„Ниту еден денар не фали. Оваа драма на ВМРО-ДПМНЕ е да си создаде алиби за кредитот од Унгарија“: Лукаревска со остар тон за ребалансот

„Ниту еден денар не фали. Оваа драма на ВМРО-ДПМНЕ е да си создаде алиби за кредитот од Унгарија“: Лукаревска со остар тон за ребалансот

ЗАСИЛУВАЊЕ НА ФИСКАЛНАТА ПОЛИТИКА - Кина ќе издаде ултра долги специјални државни обврзници од 55 милијарди јуани

ЗАСИЛУВАЊЕ НА ФИСКАЛНАТА ПОЛИТИКА - Кина ќе издаде ултра долги специјални државни обврзници од 55 милијарди јуани

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ 500 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ОРБАН, „БАЈПАСИРААТ“ ДОМАШНИТЕ БАНКИ, АМА И ЌАРУВААТ - издадена државна обврзница од 48 милиони евра со камата од 5,6 отсто

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ 500 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ОРБАН, „БАЈПАСИРААТ“ ДОМАШНИТЕ БАНКИ, АМА И ЌАРУВААТ - издадена државна обврзница од 48 милиони евра со камата од 5,6 отсто

БУЏЕТОТ ПАК ПОРАСНА ИАКО ЕКОНОМИЈАТА НЕМА ДА РАСТЕ КАКО ШТО СЕ ОЧЕКУВАШЕ – министерката бара одговорно работење од сите институции

БУЏЕТОТ ПАК ПОРАСНА ИАКО ЕКОНОМИЈАТА НЕМА ДА РАСТЕ КАКО ШТО СЕ ОЧЕКУВАШЕ – министерката бара одговорно работење од сите институции

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто