19 Јули, 2024
0.0251

ЕВЕ КОЛКАВА ПЕНЗИЈА МОЖЕ ДА ОЧЕКУВАТЕ ВО ГЕРМАНИЈА СО МИНИНАЛНА СААТНИНА: За Македонија е сон, но за тамошните пензионери не е доволна за преживување

Објавено во: Финансии, Свет 15 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

И покрај постојаните работни места со полно работно време, 10 милиони вработени во Германија ќе добијат пензија помала од 1.500 евра, јавуваат германските медиуми.

Половина од сите вработени со полно работно време во Германија на крајот ќе добијат пензија од која нема да можат да живеат. Ова произлегува од фактурата на германското Министерство за труд. Регионалните разлики во пензиите се огромни, наведуваат германските медиуми.

Со децении е јасно дека законската пензија повеќе нема да биде доволна за да обезбеди задоволителен животен стандард во иднина. Сепак, актуелниот предлог-закон на германското Министерство за труд покажува колку малку работници ќе добијат задоволителна пензија.

Според тоа, од 22-те милиони вработени со полно работно време во Германија кои во моментов подлежат на плаќање на социјални придонеси, околу 9,3 милиони од нив во моментов очекуваат пензија помала од 1.500 евра во старост, пренесува магазинот „Феникс“.

Пресметка:

Старосна пензија од 1.500 евра ќе земаат само оние кои 45 години заработиле 3.602 евра бруто. Тоа значи саатница од 20,78 евра за 40-часовна работа.

Секој што заработил најмалку 3.122 бруто за 45 години, ќе добие пензија од 1.300 евра. Тоа значи дека имале саатница од 18,01 евро.

Секој што заработил најмалку 2.882 евра бруто за 45 години, ќе добие пензија од 1.200 евра. Тоа значи дека имале саатница од 16,62 евра.

Пензионерите од старите сојузни држави се во особено тешка положба. Таму над 60 отсто од сите вработени во иднина ќе треба да очекуваат пензии помали од 1.500 евра. Околу 40 отсто дури ќе добијат помалку од 1.200 евра.

Што ако имате минимална саатница?

Ниту минималната саатница не е доволна за пензија од 1200 евра. Според германското одделение за статистика (Дестатис), 14,8 отсто од вработеноста во Германија била под саатницата од 12 евра пред да се зголеми минималната плата во 2022 година.

Ниту планираното зголемување на минималната саатница на 12,41 евро нема да биде доволно за да се добие пензија поголема од 1.200 евра во старост.

Пензионерите треба да знаат: нивната пензија се оданочува во зависност од висината на нивните пензиски приходи. Важи следново правило: колку подоцна некој се пензионира, толку е поголем оданочениот дел од неговата пензија.

Секој што ќе оди во пензија од 2040 година ќе мора да плати целосен данок на пензијата. Сепак, владата планира нов закон. Меѓу другото, предвидува пензијата целосно да се оданочува дури во 2058 година. Така, многу пензионери би биле ослободени од данок. Гласањето за него во Бундестагот најверојатно ќе се одржи во 2023 година.

Левицата бара големо зголемување на пензиите

Шефот на левата пратеничка група во Бундестагот, Димар Барш, ја критикува состојбата на идните пензионери: „Реално, пензиите во наредните децении ќе бидат полоши отколку што предвидува владата, бидејќи многумина нема да имаат 45 години стаж“.

Ризикот од осиромашување на пензионерите ќе продолжи да се зголемува со возраста, пишуваат германските медиуми.

Тој бара од јануари 2024 година да се воведе минимална саатница од 14 евра. „Во иднина минималната саатница мора да доведе до соодветна пензија“, рече Барш.


Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОЛКАВА Е ПРОСЕЧНА НЕТО ПЛАТА ВО ХРВАТСКА: Објавено и кој има најголем, а кој најмал приход

ЕВЕ КОЛКАВА Е ПРОСЕЧНА НЕТО ПЛАТА ВО ХРВАТСКА: Објавено и кој има најголем, а кој најмал приход

МЕГА ОГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ВО ДУБАИ: Отворени 800 работни места, условите се одлични

МЕГА ОГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ВО ДУБАИ: Отворени 800 работни места, условите се одлични

„Ниту еден денар не фали. Оваа драма на ВМРО-ДПМНЕ е да си создаде алиби за кредитот од Унгарија“: Лукаревска со остар тон за ребалансот

„Ниту еден денар не фали. Оваа драма на ВМРО-ДПМНЕ е да си создаде алиби за кредитот од Унгарија“: Лукаревска со остар тон за ребалансот

ЗАСИЛУВАЊЕ НА ФИСКАЛНАТА ПОЛИТИКА - Кина ќе издаде ултра долги специјални државни обврзници од 55 милијарди јуани

ЗАСИЛУВАЊЕ НА ФИСКАЛНАТА ПОЛИТИКА - Кина ќе издаде ултра долги специјални државни обврзници од 55 милијарди јуани

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ 500 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ОРБАН, „БАЈПАСИРААТ“ ДОМАШНИТЕ БАНКИ, АМА И ЌАРУВААТ - издадена државна обврзница од 48 милиони евра со камата од 5,6 отсто

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ 500 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ОРБАН, „БАЈПАСИРААТ“ ДОМАШНИТЕ БАНКИ, АМА И ЌАРУВААТ - издадена државна обврзница од 48 милиони евра со камата од 5,6 отсто

БУЏЕТОТ ПАК ПОРАСНА ИАКО ЕКОНОМИЈАТА НЕМА ДА РАСТЕ КАКО ШТО СЕ ОЧЕКУВАШЕ – министерката бара одговорно работење од сите институции

БУЏЕТОТ ПАК ПОРАСНА ИАКО ЕКОНОМИЈАТА НЕМА ДА РАСТЕ КАКО ШТО СЕ ОЧЕКУВАШЕ – министерката бара одговорно работење од сите институции

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите