09 Јуни, 2023
0.0312

ЕВЕ ШТО ЗНАЧИ ДОБРА ПЛАТА ВО ГЕРМАНИЈА: Колкава е просечната?

Објавено во: Финансии 21 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Погледот на просечните плати во Германија ни помага да разбереме што навистина значи да се има добра плата во оваа земја.

Сепак, треба да се имаат на ум и други фактори.

Дали некогаш сте се запрашале дали вашата плата е добра или дали е време да преговарате за плата? Како водич за ова прашање можете да ја искористите просечната плата во Германија.

Според статистиката, просечната месечна редовен работен однос изнесува околу 3.975 евра бруто месечно. Значи, ако заработувате повеќе од 47.700 евра годишно, статистички сте над просечната плата во Германија.

Заработувате ли 77.000 евра годишно?

Студијата на Универзитетот Пердју покажува дека повеќето луѓе се дефинираат себеси како особено задоволни од својата плата кога заработуваат околу 77.000 евра годишно, пишуваат германските медиуми, пренесуваат магазинот Феникс.

Друга студија која може да обезбеди репер за добра плата е онаа на Даниел Канеман, добитник на Нобеловата награда за економија. Тој смета дека најсреќни се оние кои заработуваат околу 65.000 евра годишно.

Сепак, исто така е важно да се запамети дека платите варираат во голема мера од индустрија до индустрија.

Што точно е добра плата?

Дури и ако вашата плата е под просекот, може да биде добра, бидејќи има многу субјективни фактори што треба да се земат предвид.

Дали вашата плата ќе биде доволна зависи од вашите сопствени потреби. Можеби сакате да живеете многу едноставно и минималистички, па вашата плата е повеќе од доволна. Верно на мотото „помалку е повеќе“, помалата плата сепак може да ве направи среќни и со тоа да бидете добри.

Вашиот сопствен животен стил исто така информира дали вашата плата е добра. На пример, ако сакате да одите во ресторан неколку пати месечно и секогаш да носите модерна облека, ќе ви требаат повеќе пари отколку да готвите за себе и да купувате облека од втора рака.

Споредба со пријателите и колегите

За многумина, споредбата со платите на пријателите или колегите е пресудна за да се утврди дали сметаат дека нивната плата е правична.

Исто така е важно да се земат предвид трошоците за живот. Цената на киријата не е иста на секое место, исто како што трошоците за храна, струја и вода често варираат многу од регион до регион.

Можеби ќе ве интересира

ТУРИСТИ ВО ШОК: Сметка за пијалок, мезе и салата колку цел еден одмор! Цени од 800 евра!

ТУРИСТИ ВО ШОК: Сметка за пијалок, мезе и салата колку цел еден одмор! Цени од 800 евра!

ДУРИ 1,4 МИЛИОНИ ЕВРА СЕ СВРТЕЛЕ СО АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ - кој друг направи најголем промет на Берзата во мај

ДУРИ 1,4 МИЛИОНИ ЕВРА СЕ СВРТЕЛЕ СО АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ - кој друг направи најголем промет на Берзата во мај

ЛИРАТА ПАДНА НА РЕКОРДЕН МИНИМУМ - ригорозната политика на Ердоган продолжува да ја урива вредноста на валутата

ЛИРАТА ПАДНА НА РЕКОРДЕН МИНИМУМ - ригорозната политика на Ердоган продолжува да ја урива вредноста на валутата

ХРВАТСКА ИЗДАДЕ ЕВРООБВРЗНИЦА ОД 1,5 МИЛИЈАРДИ ЕВРА, имаше голем интерес од инвеститорите

ХРВАТСКА ИЗДАДЕ ЕВРООБВРЗНИЦА ОД 1,5 МИЛИЈАРДИ ЕВРА, имаше голем интерес од инвеститорите

ГИ ТУЖИ ЗА КРШЕЊЕ НА ДУРИ 13 ЗАКОНИ - американскиот регулатор им застана на патот на две моќни берзи за криптовалути

ГИ ТУЖИ ЗА КРШЕЊЕ НА ДУРИ 13 ЗАКОНИ - американскиот регулатор им застана на патот на две моќни берзи за криптовалути

ЛАЖНИ ОГЛАСИ ЗА СМЕСТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Луѓе „се тепаат“ да резервираат соба во напуштена куќа

ЛАЖНИ ОГЛАСИ ЗА СМЕСТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Луѓе „се тепаат“ да резервираат соба во напуштена куќа

ВО ЕК НА СЕЗОНА И ДО 120 ЕВРА: Еве ги цените за сместување во Грција, добро треба да се олесните за убаво сместување!

ВО ЕК НА СЕЗОНА И ДО 120 ЕВРА: Еве ги цените за сместување во Грција, добро треба да се олесните за убаво сместување!

ТОП ДИВИДЕНДА ЗА АТРАКТИВНИ АКЦИИ - преку блок трансакција поминаа акции на НЛБ Банка за 43 илјади евра

ТОП ДИВИДЕНДА ЗА АТРАКТИВНИ АКЦИИ - преку блок трансакција поминаа акции на НЛБ Банка за 43 илјади евра

ЗА ВОЗЕЊЕ СО ВЛЕЧКИ 50, А ЗА ЛОШО ПАРКИРАЊЕ 80 ЕВРА: Еве колкави се казните во Грција

ЗА ВОЗЕЊЕ СО ВЛЕЧКИ 50, А ЗА ЛОШО ПАРКИРАЊЕ 80 ЕВРА: Еве колкави се казните во Грција