10 Август, 2020
0.0383

Европа купува вакцини, а богатите Руси веќе ја примија

Објавено во: Свет, Корона Вирус 01 Август, 2020

Европската Унија купува вакцини, а богатите Руси веќе ја примија. 

Европската комисија (ЕК) објави дека постигнала договор со фармацевтската компанија Санофи и ќе набави 300 милиони вакцини против коронавирусот. 

ЕК сака да склучи договори со шест производители на вакцини за 450 милиони граѓани.

Засега не се открива цената на вакцината. 

Стотици врвни руски менаџери и водечки државни службеници се вакцинирани со експериментална вакцина против коронавирус од април досега. 

На политичката елита на Кремљ и беше дадена можност предвреме да се заштити од вирусот. 

Русија е една од најзагрозените земји. 

Земјата има над 845.000 потврдени, а починале 14.058 луѓе. 

Таа е четврта на листата на земји најпогодени од вирусот. 

Индија, Бразил и САД се позиционирани пред Русија. 

Во светот бројката на инфицирани се приближува кон 18 милиони. 

Можеби ќе ве интересира

До крајот на годината ќе има вакцина за коронавирусот?

До крајот на годината ќе има вакцина за коронавирусот?

(ВИДЕО) КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени

(ВИДЕО) КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени

Ова се 11-те симптоми на коронавирусот

Ова се 11-те симптоми на коронавирусот

СЗО: Нема пари за борба против пандемијата

СЗО: Нема пари за борба против пандемијата

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БАЛТИМОР: Eден човек загина, има и повредени

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БАЛТИМОР: Eден човек загина, има и повредени

Вработен во болница украл паричник на починат од коронавирусот

Вработен во болница украл паричник на починат од коронавирусот

Научниците открија кои маски се најбезбедни

Научниците открија кои маски се најбезбедни

Либан остана без влада, сите си поднесоа оставка

Либан остана без влада, сите си поднесоа оставка

ТАТКО И Е ОД ДЕБАР, МАЈКА И ОД ГОСТИВАР - светски познатата Бебе Реџа е болна и ќе се оперира од синуси

ТАТКО И Е ОД ДЕБАР, МАЈКА И ОД ГОСТИВАР - светски познатата Бебе Реџа е болна и ќе се оперира од синуси