30 Ноември, 2020
0.0288

ЕВРОПА: На секои 17 секунди по еден човек умира од коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 20 Ноември, 2020

Во Европа на секои 17 секунди умирало по едно лице од коронавирусот. 

На ова предупредил Ханс Клуге, директор на на СЗО за Европа.

На континентот досега починале околу 355.000 луѓе, а регистрирани се близу 16 милиони инфицирани од коронавирус.

Во предходните две недели бројот на смртни случаи се зголемил за 18 отсто.

„Ако во изминатата недела починале 29.000 луѓе, тоа значи дека едно лице умира на секои 17 секунди во Европа од корона. Моментално секој ден умираат околу 4.500 лица. Само во ноември забележани се повеќе од четири милиони нови случаи“, предупредил Клуге.

Вели дека кога 95 отсто од луѓето би носеле маски, „рестрективни мерки не би биле потребни“.

Се смета дека вирусот во Европа бил присутен уште лани во септември. 

Во светот со коронавирус се заразени 57.5 милиони луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

За две години Италија ќе ја напушти ЕУ?

За две години Италија ќе ја напушти ЕУ?

Шокантни несакани ефекти или само лесна главоболка: Британската докторка Ели Кенон открива какви контраиндикации дава оксфордската вакцина

Шокантни несакани ефекти или само лесна главоболка: Британската докторка Ели Кенон открива какви контраиндикации дава оксфордската вакцина

Мора и гипс: Бајден има скршеници и ќе носи чизма за одење

Мора и гипс: Бајден има скршеници и ќе носи чизма за одење

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Аргентинското обвинителство отвори истрага за смртта на Марадона

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

Познат имотот кој ќе се дели по смртта на Марадона

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

РАДИКАЛНИ МЕРКИ: Ако короната се прошири во Северна Кореја тоа ќе биде фатално

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид