24 Јуни, 2024
0.0242

ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА ЈА НАМАЛИ КАМАТАТА - ќе го следат ли нејзиниот чекор и другите

Објавено во: Финансии 06 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Европската централна банка ги намали каматните стапки ден пред одлуката на Федералните резерви на САД и Банката на Англија за да ги намали трошоците за задолжување бидејќи инфлацијата се намалува по повеќегодишните зголемувања на стапките.

Првото намалување на стапката на ЕЦБ за речиси пет години ја намалува референтната стапка во 20-те земји кои го користат еврото на 3,75 отсто од историски највисоко ниво од 4 отсто, каде што беше од септември, јави Си-Ен-Ен.

Централната банка предупреди дека борбата за контрола на растот на цените сè уште не е целосно завршена и дека сè уште не е посветена на натамошно намалување на стапките.

„И покрај напредокот во последните квартали, домашните ценовни притисоци остануваат силни бидејќи растот на платите е зголемен, а инфлацијата веројатно ќе остане над целта и во следната година“, се вели во соопштението на ЕЦБ.

Големите централни банки почнаа да ги зголемуваат трошоците за задолжување кон крајот на 2021 година како одговор на небесно високата инфлација, главно поттикната од крајот на пандемијата и енергетскиот шок предизвикан од руската инвазија на Украина.

Но, растот на цените во еврозоната, САД и Обединетото Кралство оттогаш забавија, со што годишната стапка на инфлација се доближи до 2% целни од нивните централни банки.

Одлуката на ЕЦБ следи по намалувањето на каматните стапки од страна на Банката на Канада во средата, која стана првата централна банка на Г7 што ги намали трошоците за задолжување во изминатите неколку години. Централните банки во Швајцарија и Шведска исто така ги намалија каматните стапки оваа година.

Претседателката на ЕЦБ Кристин Лагард ќе одржи прес-конференција подоцна во четврток.

Аналитичарите се сомневаат дека централната банка повторно ќе ги намали стапките на следниот состанок во јули. Инфлацијата во еврозоната се зголеми повеќе од очекуваното во мај, на 2,6% од 2,4% претходниот месец. Основната инфлација, која ги отстранува нестабилните цени на храната и енергијата, исто така се забрза со рапидниот раст на платите.

Во четвртокот, ЕЦБ ја зголеми прогнозата за инфлацијата за оваа година, на 2,5 отсто од 2,3 отсто предвидени во март. Се додава дека ќе ги задржи каматните стапки „доволно рестриктивни онолку долго колку што е потребно“ за да се врати инфлацијата на целта од 2%.

Европската економија, која само за малку избегна рецесија минатата година, исто така покажува знаци на закрепнување, што може да предизвика повторно зголемување на инфлацијата.

Во мај, комбинираното производство во производството и услугите достигна највисоко ниво во последните 12 месеци, според истражувањето на менаџерите за набавки, составено од S&P Global и Hamburg Commercial Bank. Деловната доверба, пак, го достигна најсилното ниво во повеќе од две години.

Сајрус де ла Рубија, главен економист во Хамбург Комерцијална банка, рече дека податоците „покажуваат... дека економијата на еврозоната собира дополнителна сила“.

ЕЦБ ја зголеми прогнозата за овогодинешниот економски раст на 0,9% од 0,6% проектирани во март.

Друг фактор што може да влијае на размислувањето на централната банка е тајмингот на намалување на каматните стапки од страна на ФЕД, што се очекува подоцна оваа година. Креаторите на политиките во Франкфурт можеби се двоумат дали да се движат предалеку пред ФЕД бидејќи тоа може да предизвика еврото да ја изгуби вредноста во однос на доларот, што потоа може да ја поттикне инфлацијата во Европа со зголемување на цената на увозот.

Повисоките каматни стапки имаат тенденција да привлечат повеќе меѓународни текови на капитал во една земја, зголемувајќи ја побарувачката за нејзината валута.

Трговците се само сигурни дека ФЕД ќе ги задржи стапките на чекање на состанокот следната недела. Банката на Англија исто така не се очекува да ги намали стапките на состанокот на 20 јуни, што доаѓа само неколку недели пред одржувањето на општите избори во Обединетото Кралство.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОИ СЕ НАЈСЛАБО ПЛАТЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ВО МАКЕДОНИЈА: дел од секторите редовно кубурат со кадар

ЕВЕ КОИ СЕ НАЈСЛАБО ПЛАТЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ВО МАКЕДОНИЈА: дел од секторите редовно кубурат со кадар

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

МЕСЕЧНО ЗАРАБОТУВААТ ДО 3.000 ЕВРА! Регионот ги бара овие работници, платите вртоглаво растат

КРАТКО АМА СЛАТКО: Мајкрософт повторно е највредната компанија во светот

КРАТКО АМА СЛАТКО: Мајкрософт повторно е највредната компанија во светот

КОМПЈУТЕРЏИИТЕ УБЕДЛИВО НАЈДОБРО ПЛАТЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: еве кои струки се меѓу топ петте плати во земјава

КОМПЈУТЕРЏИИТЕ УБЕДЛИВО НАЈДОБРО ПЛАТЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: еве кои струки се меѓу топ петте плати во земјава

СВЕТСКИОТ ГИГАНТ ЌЕ ИНВЕСТИРА МИЛИЈАРДИ ВО ГЕРМАНИЈА: продолжуваат таму каде што застанаа, ќе се отворат нови работни места

СВЕТСКИОТ ГИГАНТ ЌЕ ИНВЕСТИРА МИЛИЈАРДИ ВО ГЕРМАНИЈА: продолжуваат таму каде што застанаа, ќе се отворат нови работни места

ЕВЕ ЗА ШТО НАЈМНОГУ САКА ДА СЕ ЗАДОЛЖУВА МАКЕДОНЕЦОТ - потрошувачките кредити се доближија до две милијарди евра

ЕВЕ ЗА ШТО НАЈМНОГУ САКА ДА СЕ ЗАДОЛЖУВА МАКЕДОНЕЦОТ - потрошувачките кредити се доближија до две милијарди евра

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО АПРИЛ ИЗНЕСУВАЛА 41.085 ДЕНАРИ - благ раст во споредба со март, но расте и на годишно ниво

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО АПРИЛ ИЗНЕСУВАЛА 41.085 ДЕНАРИ - благ раст во споредба со март, но расте и на годишно ниво

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот

СЕ ИСКАЧИ НА ТРОНОТ - Nvidia го надмина Мајкрософт и стана највредна компанија во светот