09 Декември, 2022
0.0315

ЕВРОСТАТ: ЦЕНИТЕ НА ЗЕМЈОДЕЛСКИТЕ ПРОДУКТИ ПОСКАПЕА, најмногу житариците, семињата, овошјето и јајцата

Објавено во: Економија 01 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Руската инвазија на Украина значително ги наруши глобалните земјоделски пазари во 2022 година. Русија и Украина беа главни извозници на житарки, пченица, пченка, маслодајни семиња (особено сончогледи) и ѓубрива до почетокот на војната, пишува Евростат. Од Европскиот статистички центар посочуваат дека активностите за постепено укинување на зависноста на ЕУ од руските фосилни горива ги зголемија цените на енергијата. Сето ова го поткрепи остриот пораст на цените на клучните земјоделски производи и инпути, покажуваат новите податоци на Еуростат.

Помеѓу вториот квартал од 2021 година (К2 2021) и вториот квартал од 2022 година (К2 2022 година), просечната цена на стоките и услугите што моментално се трошат во земјоделството (т.е. инпути кои не се поврзани со инвестиции) скокна за 36 отсто за истата „кошничка“ на влезови. Во рамките на оваа кошничка, имаше значително покачување на цените на ѓубривата и подобрувачите на почвата (+116 проценти) и енергијата и мазива (+61отсто).

Во истиот период, просечната цена на земјоделските производи во целина (аутпут) исто така нагло порасна (+25 проценти) за истата „кошничка“ производи. Посебно нагло зголемување на цените има кај житариците (+68 отсто), кај маслодајните семиња и масленото овошје (+59 проценти) и кај јајцата (+45 отсто).

Притоа Евростат потенцира дека во секоја земја-членка, просечната цена на двата инпута кои не се поврзани со инвестициите и земјоделскиот аутпут се зголемија помеѓу вториот квартал 2021 и вториот квартал 2022 година.

Најостри стапки на пораст на просечната цена на земјоделското производство во овој период се забележани во Литванија (+65 отсто), Естонија (+53 проценти) и Унгарија (+43 отсто). Најмали стапки на пораст се забележани во Данска (+7 проценти), Малта и Португалија (и двете +12 отсто).

Најостри стапки на пораст на просечната цена на инпутите кои не се поврзани со инвестиции се забележани во Литванија (+91 проценти), Латвија (+62 отсто) и Хрватска (+50 проценти).

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Зошто доларот паѓа во однос на еврото?

Зошто доларот паѓа во однос на еврото?

Куртхан Апајдин, главен извршен директор на „Лимак Скопје“: „Diamond of Skopje“ дава нова димензија на урбаното живеење

Куртхан Апајдин, главен извршен директор на „Лимак Скопје“: „Diamond of Skopje“ дава нова димензија на урбаното живеење

ЕСМ купил струја од 16,3 милиони евра за декември

ЕСМ купил струја од 16,3 милиони евра за декември

ОДВ Електрик од Струга вработи 90 работници од Украина

ОДВ Електрик од Струга вработи 90 работници од Украина

Бочварски: Ова е време кога треба сите да размислуваме за поевтина енерегија

Бочварски: Ова е време кога треба сите да размислуваме за поевтина енерегија

Истражување: Македонецот би бил задоволен со плата од 770 евра

Истражување: Македонецот би бил задоволен со плата од 770 евра

И ПОКРАЈ КРИЗАТА НЕВРАБОТЕНОСТА ПАЃА, ДЗС со нови податоци за вработеноста на граѓаните

И ПОКРАЈ КРИЗАТА НЕВРАБОТЕНОСТА ПАЃА, ДЗС со нови податоци за вработеноста на граѓаните

Од утре драстично намалување на цените на бензините и дизелот

Од утре драстично намалување на цените на бензините и дизелот

ПОЛОВНИТЕ АВТОМОБИЛИ НИКОГАШ НЕ БИЛЕ ПОСКАПИ - еве што во Фолксваген очекуваат за наредниот период

ПОЛОВНИТЕ АВТОМОБИЛИ НИКОГАШ НЕ БИЛЕ ПОСКАПИ - еве што во Фолксваген очекуваат за наредниот период