25 Јули, 2024
0.0245

ФАКТОР АНАЛИЗА: Две компании доминантни во Струга

Објавено во: Економија 07 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

„Магна Мирорс“ од Мислешево за само една полна година работење со својата прва фабрика изби на првото место по остварена добивка меѓу компаниите од Струга во 2023.

„Магна интернационал“ е технолошки напредна компанија од Канада со глобално седиште во Онтарио, која дизајнира, развива и произведува автомобилски системи, модули и компоненти. Треба да се каже дека во текот на претходните години странскиот инвеститор беше субвенциониран од Владата со неколку милиони евра.

Неверојатен скок во добивката има градежната компанија АД Илинден, кој во изминатите години, покрај останатите јавни набавки, доби неколку клучни тендери од Јавното претпријатие „Државни патишта“ за изградба на делница од регионалниот пат Кичево - Дебар која уште е во изградба, како и за одржување на патиштата.

Во одборот, меѓу останатите, управуваат Климентина Мартиноска, Ирена Трајкоска и Кристина Трајкоска Костеска, инаку сопственички и на охридската градежна фирма Илинден Инжинеринг. 

На третото место е „Миском“ за производство на амбалажа од хартија и картон. Компанијата има и портфолио на акции во други друштва. Компанијата е на Монализа Мучева. Има 49 вработени во струшката индустриска зона и кредитна задолженост од над милион евра.

„Набизи“ има посебен комплекс за тргување со метална стока, а сопственици се Камбер и Насуф Бизати. Прометот во 2023 бил над 22 милиони евра, слично како и во претходните години.

Малопродажниот трговец „Гега“ е последен во Струга. Сопственик е Лавдрим Гега, кој бил одговорен за 27 вработени. А.К.Извор: Централен регистар


Можеби ќе ве интересира

МЕПСО ГО ДЕМАНТИРА АД ЕСМ: „Далноводот кон РЕК Битола цело време е под напон“

МЕПСО ГО ДЕМАНТИРА АД ЕСМ: „Далноводот кон РЕК Битола цело време е под напон“

РЕК БИТОЛА РАБОТИ САМО СО ЕДЕН БЛОК - испад на далновод го остави без струја БЛОК 1

РЕК БИТОЛА РАБОТИ САМО СО ЕДЕН БЛОК - испад на далновод го остави без струја БЛОК 1

„Со ваквиот однос кон работниците, за многу брзо време работници ќе нема“: Трендафилов за „неработната недела“

„Со ваквиот однос кон работниците, за многу брзо време работници ќе нема“: Трендафилов за „неработната недела“

ТОТАЛЕН КОЛАПС НА УШТЕ ЕДЕН ГЕРМАНСКИ ГИГАН: И нив ги погоди бран отпуштања - дури 10.000 луѓе останаа без работа!

ТОТАЛЕН КОЛАПС НА УШТЕ ЕДЕН ГЕРМАНСКИ ГИГАН: И нив ги погоди бран отпуштања - дури 10.000 луѓе останаа без работа!

Стопанска комора одбележува 102 години од своето постоење

Стопанска комора одбележува 102 години од своето постоење

МАРК ЗАКЕРБЕРГ ИМ ГО УКРАДЕ ФЕЈСБУК - ГО ТУЖЕА ЗА 65 МИЛИОНИ ЕВРА - сега се крипто милионери, еве ги нивните лекции

МАРК ЗАКЕРБЕРГ ИМ ГО УКРАДЕ ФЕЈСБУК - ГО ТУЖЕА ЗА 65 МИЛИОНИ ЕВРА - сега се крипто милионери, еве ги нивните лекции

Кој си лапна 1,5 милиони евра државни субвенции? Има 892 крави, продаде над 7 милиони литри млеко!!!

Кој си лапна 1,5 милиони евра државни субвенции? Има 892 крави, продаде над 7 милиони литри млеко!!!

МАКЕДОНСКИ ЛЕШНИЦИ ВО ПОЗНАТИТЕ FERERO: Еве која компанија го збогатува вкусот на светскиот бренд

МАКЕДОНСКИ ЛЕШНИЦИ ВО ПОЗНАТИТЕ FERERO: Еве која компанија го збогатува вкусот на светскиот бренд

Кина поставува зелени цели за центрите за податоци

Кина поставува зелени цели за центрите за податоци