30 Јули, 2021
0.0216

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Вонредната состојба завршува, а договор за избори засега нема

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 12 Јуни, 2020

ПЕНДАРОВСКИ НЕМА ДА ЈА ПРОДОЛЖИ ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА

Шефот на државата Стево Пендаровски, денеска обраќајќи се до јавноста истакна дека во овој момент нема потреба да ја продолжуви вонредната состојба, иако, како што рече според Уставот има право и без Владата да донесе одлука за вонредна состојба во услови кога нема функционален Парламент.

-На 30 мај донесов одлука за продолжување на вонредната состојба, која истекува утре. Сите претходни вонредни состојби ги прогласував на барање на Владата, по заседавање на Советот за безбедност. Сите вонредни состојби ги прогласував на барање на владата со нејзино образложение зошто е потребно да бидат воведени. Една од потребите беше, во услови кога Собранието е распуштено, да се носат уредби со законска сила. Претседателот може и без барање на владата да прогласи вонредна состојба, но тоа не го направив. Во овој момент нема потреба да прогласам нова вонредна состојба, истакна претседателот Пендаровски.

Според него, одлуката за непродолжување на вонредната состојба е донесена согласно информациите информациите од Владата дека земјава располага со доволно медицинска и заштитна опрема, а освен тоа, како што истакна, веќе е донесен и третиот пакет економски мерки за што има доволно средства во Буџетот.

ДОГОВОР ЗА ИЗБОРИТЕ НЕМА

На денешната средба не беше постигнат договор за определување датум за парламентарните избори.

На покана на шефот на државата,  Стево Пендаровски, вечерва во „Вила Водно“ се одржа средба со лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Од кабинетот на Пендаровски информираат дека на средбата станало збор за различни аспекти на изборниот процес, при што и двете страни понудиле аргументи во прилог на нивните позиции.

Двајцата лидери се договориле да ја продолжат комуникацијата меѓу себе.

Средбата траеше скоро три часа. 

НОВИ 164 ПОЗИТИВНИ НА КОРОНАВИРУСОТ

Во последните 24 часа се направени 1045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19 во:

- Скопје 85
- Куманово 24
- Дебар 3
- Штип 5
- Прилеп 3
- Тетово 18
- Струга 5
- Охрид 9
- Гостивар 2
- Гевгелија 1
- Крива Паланка 1
- Кочани 1
- Македонски Брод 1
- Валандово 1
- Свети Николе 2
- Ресен 2
- Неготино 1

Починати се две лица од Скопје и Тетово.
Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (53г) хоспитализирана како сомнителна на ковид на 2 јуни и потврдена позитивна по приемот. Во болницата во Тетово почина пациентка (60г) хоспитализирана како сомнителна на ковид на 9 јуни.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 16 нови, а вкупно хоспитализирани 93 пациенти. На кислородна поддршка се 44 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.
До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 16 нови, а вкупно хоспитализирани 60 пациенти. На респираторна машина се 10, a со потешка клиничка слика се уште 11 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 25 пациенти, а на домашно лекување преку болницата се следат 2 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 23 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 31 пациент - позитивни и сомнителни на ковид-19.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 12 оздравени пациенти.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

ИГМ Еленица Струмица е едно од многуте претпријатија добитници на државна помош за исплата на минимални плати за време на кризата предизвикана од корона вирусот.

Како мерка за спас на туризмот, но и да им се помогне на граѓаните, државата нуди ваучери за летување во Македонија.

Прогласувањето на вонредната состојба во државава беше навистина потребно, бидејќи таа овозможи побрзо и пооперативно дејствување на Владата и воведување на построги мерки за заштита на јавното здравје. Но по правило, секоагаш интенцијата е вонредната состојба да трае што пократко, само онолку колку што е неопходно за отстранување на заканата што ја предизвикала.

Не би смеело да се стекне чуството дека вонредната состојба ќе трае неограничено, вели во интервју за Фактор професорот Горан Коевски, декан на Правниот факултет „Јустинијан Први“ во Скопје. 

Можеби ќе ве интересира

Мицкоски имал сообраќајка

Мицкоски имал сообраќајка

ФАКТОР НА ДЕНОТ: „Мини Шенген“ стана „Отворен Балкан“, ќе донесе придобивки за граѓаните на Македонија, Србија и Албанија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: „Мини Шенген“ стана „Отворен Балкан“, ќе донесе придобивки за граѓаните на Македонија, Србија и Албанија

Гардев вели дека позицијата на Бугарија кон Македонија треба да ја објаснат на западните партнери

Гардев вели дека позицијата на Бугарија кон Македонија треба да ја објаснат на западните партнери

Вучиќ кажа дека од Македонците бараат само пријателство, не бараат територија, ниту јазик

Вучиќ кажа дека од Македонците бараат само пријателство, не бараат територија, ниту јазик

Од сопругот украла пари и заминала прво во БиХ, а потоа и во Швајцарија

Од сопругот украла пари и заминала прво во БиХ, а потоа и во Швајцарија

Апасиев: Македонци има, имало и ќе има без оглед дали политичарите преговараат за тоа како ќе ни се вика јазикот

Апасиев: Македонци има, имало и ќе има без оглед дали политичарите преговараат за тоа како ќе ни се вика јазикот

ИЗМЕНИТЕ ПОМИНАА ВО СОБРАНИЕ: Има 16 услови врз основа на кои луѓето ќе можат да добијат државјанство

ИЗМЕНИТЕ ПОМИНАА ВО СОБРАНИЕ: Има 16 услови врз основа на кои луѓето ќе можат да добијат државјанство

Собранието ја изгласа Резолуцијата, утврдени се македонските црвени линии

Собранието ја изгласа Резолуцијата, утврдени се македонските црвени линии

ДИРЕКТОРОТ НА ФИТР, КОСТА ПЕТРОВ, Е ВО ГИПС - си ги скршил двете раце возејќи велосипед

ДИРЕКТОРОТ НА ФИТР, КОСТА ПЕТРОВ, Е ВО ГИПС - си ги скршил двете раце возејќи велосипед