15 Април, 2021
0.0221

(ФОТО) Во Скопје како да нема корона: Рестораните полни, „тепачка“ за маса на сонце, и само со резервации

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 05 Март, 2021

Скопјани се однесуваат како во Скопје да не владее коронавирусот. Убавото време ги наполни терасите на рестораните и кафулињата, особено во центарот на градот.

Најмногу гужва има на сончевите тераси, било тоа да е во Дебар маало, но и во Градскиот парк. 

Екипа на Фактор беше во Градскиот трговски центар каде што буквално има „тепачка“ за маса на сонце.  Масите се распоредени на растојание и се почитуваат протоколите но има навалица од луѓе.

Начекавме ваква слика: Семејство стрпливо чека да се ослободи една од масите за да седнат и да се напијат кафе. Се ослободува маса во најбараниот дел на терасите, семејството седнува и келнерот ги станува со образложение дека масата е резервирана. Знак за резеврација никаде не стоеше на масата, а потоа келнерите ја дадоа на други луѓе.

Гостите  на рестораните се пријателски расположени едни кон други. Во моментот кога едни гости ќе станат, а тие гледаат дека други се во потрага по слободно место, им даваат знак да им се доближат. „Овде, наскоро ќе станеме“, им се обрати една госпоѓа на две други уште пред да ја плати сметката.

Оние кои се дојдени за ручек не чекаат маса на сонце. Полни се и затворените делови на терасите, оние под најлоните,како и внатрешните делови. Оние кои не можат да се снајдат за маса, си земаат кафе за носење и го пијат во блиските паркови или на кејот на Вардар.  (М.Џ.)

Фото: В.Тануровски 

Дополнување: Од Кај Џино, еден од рестраните кој не беше споменат во текстот, а од каде имавме фотографија велат дека ги почитуваат правилата и протоколите и воопшто не се согласуваат дека се места каде се шири вирусот.


Можеби ќе ве интересира

Јанша му потврдил на Мицкоски дека не постои нон пејпер кој ги „чепка“ границите на Балканот

Јанша му потврдил на Мицкоски дека не постои нон пејпер кој ги „чепка“ границите на Балканот

Земјоделци од Арачиново протестираат и бараат отштета за поплави од 2016 и 2018

Земјоделци од Арачиново протестираат и бараат отштета за поплави од 2016 и 2018

Матичните броеви се разликувале во последните три цифри: Мицкоски тврди дека 20.000 луѓе имаат по два матични броја

Матичните броеви се разликувале во последните три цифри: Мицкоски тврди дека 20.000 луѓе имаат по два матични броја

Љупчо Николовски: За работен ручек на министер само 1.500 денари

Љупчо Николовски: За работен ручек на министер само 1.500 денари

Д-Р БАБИЧИЌ: Вакцините се ефикасни и кон бразилскиот сој, но нешто послабо, а наскоро ќе дознаеме и колку

Д-Р БАБИЧИЌ: Вакцините се ефикасни и кон бразилскиот сој, но нешто послабо, а наскоро ќе дознаеме и колку

Професор Трајковски: Пикот на ковид е достигнат, но лекувањето на хоспитализираните трае многу долго

Професор Трајковски: Пикот на ковид е достигнат, но лекувањето на хоспитализираните трае многу долго

Истекува рокот за истрагата против Лидија Димова

Истекува рокот за истрагата против Лидија Димова

СПУТНИК V произведен во Торлак ќе биде и за земјите од соседството, но сега нема потреба да нарачуваме дополнителни количини, кажа Филипче

СПУТНИК V произведен во Торлак ќе биде и за земјите од соседството, но сега нема потреба да нарачуваме дополнителни количини, кажа Филипче

На 28.април пристигнуваат сите 200.000 вакцини од Кина: Филипче добил потврда од Кинеската амбасада во Скопје

На 28.април пристигнуваат сите 200.000 вакцини од Кина: Филипче добил потврда од Кинеската амбасада во Скопје