01 Февруари, 2023
0.0311

(ГАЛЕРИЈА) Граѓаните уживаат на снегот, стартуваше скијачката сезона на Попова Шапка

Објавено во: Македонија, Галерија 15 Декември, 2021

Добивај вести на Viber

Почна скијачката сезона на Попова Шапка. 

Со промотивниот настан „Шарска белина – Шарска убавина“ денеска се означи почеток на зимската скијачката сезона во новиот Национален парк Шар Планина, а беше промовиран и планот за управување со националниот парк. Претставниците на надлежните институции имаа пригодни обраќања, а се одржаа и културно-забавни активности.

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини изјави дека националниот парк и ски-ресорт во иднина ќе бидат места каде ќе се практикуваат решенија базирани на природата како начин за заштита на автентична природа.

фото Вангел Тануровски


Можеби ќе ве интересира

ИМА НАДЕЖ ЗА ПАЦИЕНТИТЕ СО ДИЈАБЕТИЧНО СТАПАЛО: Проф. д-р Пејкова за најновата метода со која се спречуваат ампутациите на нога

ИМА НАДЕЖ ЗА ПАЦИЕНТИТЕ СО ДИЈАБЕТИЧНО СТАПАЛО: Проф. д-р Пејкова за најновата метода со која се спречуваат ампутациите на нога

Mали монтажни куќи – Maкедонците ги купуваат за викендички или за живеење?

Mали монтажни куќи – Maкедонците ги купуваат за викендички или за живеење?

Апасиев: Колку треба да не те бива за преговарање (од нула до Таче) со 44 пратеника да „избоксуваш“ да имаш едвај 11 членови на Влада

Апасиев: Колку треба да не те бива за преговарање (од нула до Таче) со 44 пратеника да „избоксуваш“ да имаш едвај 11 членови на Влада

Ректорот на УКИМ Никола Јанкуловски одликуван со престижното француско признание „Витез од редот на заслуги“

Ректорот на УКИМ Никола Јанкуловски одликуван со престижното француско признание „Витез од редот на заслуги“

ДИМИТРОВ: Влезот на Алијанса во Влада би бил само обид да се купи време и да не се оди на избори брзо, туку идната пролет

ДИМИТРОВ: Влезот на Алијанса во Влада би бил само обид да се купи време и да не се оди на избори брзо, туку идната пролет

ОСМАНИ ПРЕД ПАРТИСКИ ШТАБ ИЗВЕСТУВАЛ ЗА ДРЖАВНИЧКИ РАБОТИ, А ОТИШОЛ СО СЛУЖБЕНО ВОЗИЛО - Ивановска вели дека министерот го прекршил етичкиот кодекс

ОСМАНИ ПРЕД ПАРТИСКИ ШТАБ ИЗВЕСТУВАЛ ЗА ДРЖАВНИЧКИ РАБОТИ, А ОТИШОЛ СО СЛУЖБЕНО ВОЗИЛО - Ивановска вели дека министерот го прекршил етичкиот кодекс

ДУРИ И ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ШОФЕРИ ВОЗАТ МОРТУС ПИЈАНИ - кај битолчанец измерени 2,12 промили алкохол во крвта

ДУРИ И ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ШОФЕРИ ВОЗАТ МОРТУС ПИЈАНИ - кај битолчанец измерени 2,12 промили алкохол во крвта

СО ТАРАВАРИ СЕ СОГЛАСИВМЕ ЗА МНОГУ ТЕМИ, НЕ МОЖАМ ДА КАЖАМ КОЛКУ Е ТОА ВО ПРОЦЕНТИ - Ковачевски по Извршниот одбор на СДСМ

СО ТАРАВАРИ СЕ СОГЛАСИВМЕ ЗА МНОГУ ТЕМИ, НЕ МОЖАМ ДА КАЖАМ КОЛКУ Е ТОА ВО ПРОЦЕНТИ - Ковачевски по Извршниот одбор на СДСМ

ШОКАНТНО: ЗА УБИСТВО НА ВУЧИЌ БИЛЕ ОБЕЗБЕДЕНИ ПЕТ МИЛИОНИ ЕВРА ОД КРИМИНАЛЕЦОТ ЗВИЦЕР - вознемирувачки детали од денешното судско рочиште во Србија

ШОКАНТНО: ЗА УБИСТВО НА ВУЧИЌ БИЛЕ ОБЕЗБЕДЕНИ ПЕТ МИЛИОНИ ЕВРА ОД КРИМИНАЛЕЦОТ ЗВИЦЕР - вознемирувачки детали од денешното судско рочиште во Србија