08 Декември, 2022
0.0311

(ГАЛЕРИЈА) Коњаниците тргнаа за Крушево, меѓу нив се и две девојки

Објавено во: Македонија, Галерија 27 Јули, 2021

Добивај вести на Viber

Коњаниците од традиционалниот „Илинденски марш“ од паркот „Јане Сандански“ во Општина Аеродром, го започнаа маршот кој ќе заврши на 2 август во Крушево, на прославата на најголемиот македонски национален празник – Илинден. Станува збор за 20 коњаници меѓу кои има и две девојки, Сашка Спасовска и Светлана Каровска, кои првпат учествуваат во оваа традиционална манифестација. Пред влезот во Крушево ќе им приклучи коњаницата од Кичево и од Врбен-Маврови Анови.

фото Вангел Тануровски


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ВИДЕО: Прилепчанец создаде турбина која создава енергија од најмал провев

ВИДЕО: Прилепчанец создаде турбина која создава енергија од најмал провев

Мицкоски: Престанете да си поигрувате со интелигенцијата на овој народ

Мицкоски: Престанете да си поигрувате со интелигенцијата на овој народ

ЗАВРШУВА САГАТА ЗА СКОПЈАНИ: Приватните превозници ќе ги блокираат пристапите до бараките на Град Скопје

ЗАВРШУВА САГАТА ЗА СКОПЈАНИ: Приватните превозници ќе ги блокираат пристапите до бараките на Град Скопје

ДУРИ В САБОТА ПРИВАТНИТЕ ПРЕВОЗНИЦИ ЌЕ ОДЛУЧУВААТ ДАЛИ ДА ПРОДОЛЖАТ СО БЛОКАДИТЕ: Во меѓувреме, продолжуваат протестите и главоболките за скопјани

ДУРИ В САБОТА ПРИВАТНИТЕ ПРЕВОЗНИЦИ ЌЕ ОДЛУЧУВААТ ДАЛИ ДА ПРОДОЛЖАТ СО БЛОКАДИТЕ: Во меѓувреме, продолжуваат протестите и главоболките за скопјани

ЧУДОВИШТЕ ОД ЦИКЛОН: Носи снежна бура и опасност од поплави во регионот и во Македонија

ЧУДОВИШТЕ ОД ЦИКЛОН: Носи снежна бура и опасност од поплави во регионот и во Македонија

Ковачевски: Мисијата на Св. Климент Охридски е поврзана со почетоците на македонската писменост и тоа е трајно врежано во македонскиот идентитет

Ковачевски: Мисијата на Св. Климент Охридски е поврзана со почетоците на македонската писменост и тоа е трајно врежано во македонскиот идентитет

Мицкоски: Светиот Климент пред еден милениум знаел дека само грамотен народ е силен и неуништлив

Мицкоски: Светиот Климент пред еден милениум знаел дека само грамотен народ е силен и неуништлив

ОХРИД НЕ СМЕЕ ДА БИДЕ СИНОНИМ ЗА СКАПО СМЕСТУВАЊЕ, СТУДЕНИ СОБИ И БАЈАТ ПОЈАДОК: Туризмот не е спринт туку маратон

ОХРИД НЕ СМЕЕ ДА БИДЕ СИНОНИМ ЗА СКАПО СМЕСТУВАЊЕ, СТУДЕНИ СОБИ И БАЈАТ ПОЈАДОК: Туризмот не е спринт туку маратон

УЛИЦИТЕ ВО СКОПЈЕ ОСТАНУВААТ БЛОКИРАНИ: Еве до кога

УЛИЦИТЕ ВО СКОПЈЕ ОСТАНУВААТ БЛОКИРАНИ: Еве до кога