25 Март, 2018
0.0592

(ГАЛЕРИЈА) Одложено рочиштето за „Тотал“ во кој се гони Драган Павловиќ Латас

Објавено во: Македонија, Галерија 05 Декември, 2017

Се одложи првото рочиште за случајот „Тотал“ за 7 декември. 

Во случајот за даночно затајување е обвинет новинарот Драган Павловиќ Латас.

Рочиштето денеска е одложено бидејќи според судијката не се создадени услови затоа што обвинетиот не назначил свои претставници во две од вкупно трите фирми преку кои наводно се вршело даночното затајување. 

Судијката наложи на одбраната во текот на денешниот ден да се постават претставници на фирмите, во спротивно Судот сам ќе постави претставници од адвокатите кои се наведени во листата дека постапуваат по службена должност.

Павловиќ се товари дека во период од осум години давал лажни податоци во книговодствената евиденција на фирмите со цел да одбегне плаќање на данок.

ФОТО ФАКТОР


Можеби ќе ве интересира

Со лажна диплома директорувал во кумановско училиште

Со лажна диплома директорувал во кумановско училиште

Тешка сообраќајка кај клучка „Стајковци“

Тешка сообраќајка кај клучка „Стајковци“

Жбогар: Законот за јазици не е европски приоритет

Жбогар: Законот за јазици не е европски приоритет

Костовски: Спикерот не може да потпише Указ наместо претседателот

Костовски: Спикерот не може да потпише Указ наместо претседателот

МВР со одговор до НСП: Проблемите на полицијата се решаваат

МВР со одговор до НСП: Проблемите на полицијата се решаваат

НСП: До кога ќе трае хаосот во МВР?

НСП: До кога ќе трае хаосот во МВР?

Пронајден мртов маж пред гостиварската болница

Пронајден мртов маж пред гостиварската болница

Автомобил се забил во оградата на Собрание

Автомобил се забил во оградата на Собрание

Екс шефица на кабинет на ДЗС доби кривична пријава

Екс шефица на кабинет на ДЗС доби кривична пријава