27 Септември, 2023
0.0269

ГЕОРГИЕВСКИ ЈА „ТРЕСЕ“ ЈАВНОСТА: Треба да признаеме дека заедно сме се бореле со Бугарите

Објавено во: Македонија 19 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Љубчо Георгиевски повторно ја тресе јавноста. Овој пат тој со историски анализи излезе на својот фејсбук профил.

„ Зошто не го го славиме востанието во Одринско, седмиот востанички округ на Тморо е јасно но не вистинито.Бидејки во Одринско се чисти бугари треба да признаеме дека заедно сме се бореле иако сите ти се лојални на Централниот комитиет а нивниот лидер Михаил Герџиков е прв приател на Гоце и на Јане.

Но по инересно е зошто не го славиме востанието на Серскиот округ кое почнува на Крстовден ???

На 1 септември 1903 во селото Пирин се собираат над 700 комити и пред сите Сандански се помирува со претседателот на Врховниот комитет генералот Цончев за заедничка борба.И не само тоа Сандански му дозволува да биде командант на востаничкиот штаб и им дозволува на сите врховистички војводи да бидат команданти на неговите комити????

И како после да не го скратиш Илинденското востание на десет дена!?“, напиша тој на фејсбук.Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Осомничениот за убиството на жената во Кочани доби притвор, платформата за родова еднаквост бара одговорност за фемицидот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Осомничениот за убиството на жената во Кочани доби притвор, платформата за родова еднаквост бара одговорност за фемицидот

Осомничениот за убиството на жената во Кочани доби 30 дневен притвор

Осомничениот за убиството на жената во Кочани доби 30 дневен притвор

Обвинителен акт има против полицискиот инспектор за убиството на мигрантката од Сиера Леоне

Обвинителен акт има против полицискиот инспектор за убиството на мигрантката од Сиера Леоне

Дали СДСМ ќе има заеднички претседателски кандидат со ДУИ?

Дали СДСМ ќе има заеднички претседателски кандидат со ДУИ?

Филипче: Имавме сериозен хируршки зафат кај шестмесечно бебе, на овој мал борец му овозможивме шанса за успешен раст

Филипче: Имавме сериозен хируршки зафат кај шестмесечно бебе, на овој мал борец му овозможивме шанса за успешен раст

СИСТЕМОТ ПОТФРЛИЛ И НЕ ЈА ЗАШТИТИЛ ЖЕНАТА ОД КОЧАНИ: Платформата за родова еднаквост бара одговорност за фемицидот

СИСТЕМОТ ПОТФРЛИЛ И НЕ ЈА ЗАШТИТИЛ ЖЕНАТА ОД КОЧАНИ: Платформата за родова еднаквост бара одговорност за фемицидот

МОЖНА КАЗНА И ДО 120 ИЛЈАДИ ЕВРА - еве кој и колку ќе плати за загадување на Маркова река

МОЖНА КАЗНА И ДО 120 ИЛЈАДИ ЕВРА - еве кој и колку ќе плати за загадување на Маркова река

УТРЕ ЌЕ СЕ ЗНАЕ КОГА ЌЕ СЕ ДОСТАВАТ УЧЕБНИЦИТЕ ЗА ТРЕТО И ШЕСТО ОДДЕЛЕНИЕ: Шаќири рече дека биле готови

УТРЕ ЌЕ СЕ ЗНАЕ КОГА ЌЕ СЕ ДОСТАВАТ УЧЕБНИЦИТЕ ЗА ТРЕТО И ШЕСТО ОДДЕЛЕНИЕ: Шаќири рече дека биле готови

„САКАЛЕ ДА СЕ МЕШААТ ВО СТРАТЕШКИ НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕСИ НА МАКЕДОНИЈА“: Петровска ги обелодени причините за протерувањето на руските дипломати од земјава

„САКАЛЕ ДА СЕ МЕШААТ ВО СТРАТЕШКИ НАЦИОНАЛНИ ИНТЕРЕСИ НА МАКЕДОНИЈА“: Петровска ги обелодени причините за протерувањето на руските дипломати од земјава