23 Септември, 2020
0.0192

Германците не се плашат од коронавирусот, но стравуваат од познат политичар

Објавено во: Свет, Корона Вирус 14 Септември, 2020

Германците не ги плаши коронавирусот, но се плашат од американскиот претседател Доналд Трамп. 

Тие се загрижени за економски проблеми, а најмногу се плашат дека политиката на Трамп може да го направи светот поопасен 

Истражувањето на германската осигурителна компанија „R+V“ покажа дека само една третина од испитаниците (32 проценти) се плашат дека можат да добијат КОВИД-19. 

Сепак, пандемијата ги продлабочи нивните стравови за животниот стандард и економските услови во земјата, објави порталот „ЕУРАКТИВ“.

Во годишното истражување „Стравувањата на Германците“, што „R+V“ го реализира од 1992 година, за прв пат во последните шест години, загриженоста за зголемувањето на трошоците за живот повторно изби на самиот врв на табелата, на второто место од најголемите стравови, а ја делат 51% од испитаниците.

Граѓаните исто така изразија други економски и финансиски стравови во истражувањето, објави порталот „ЕУРАКТИВ“.

Скоро сите други се плашат дека германските даночни обврзници ќе мора да сносат последици од должничката криза во ЕУ (49 проценти).

Можеби ќе ве интересира

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза