03 Јуни, 2020
0.0214

ГЕРМАНИЈА СО НАЈМАЛА СТАПКА НА СМРТНОСТ ОД ВИРУСОТ ВО ЕВРОПА: Која е тајната на германскиот здравствен систем?

Објавено во: Свет, Корона Вирус 23 Март, 2020

Релативно ниската стапка на смртност во Германија од коронавирусот и понатаму е голема енигма за здравствените експерти во период кога Ковид-19 со неверојатна брзина се шири во Европа. Мислењата се поделени. За некои е клучна методологијата на собирање податоци, а други пак тврдат дека високите стапки на тестирање во земјата овозможуваат ниска стапка на морталитет.

Во моментов, пандемијата во Германија има најсилен интензитет, а податоците од Универзитетот Џон Хопкинс покажуваат дека од вкупниот број, 24.492 инфицирано со вирусот, досега починале 94 луѓе. Тоа покажува дека Германија, со 0,3% во моментов има најниска стапка од 10-тте земји кои се најпогодени од пандемијата, во споредба со Италија каде има 9 % смртност и 4,6 % во Велика Британија.  

Според здравствените експерти, најмногу изненадува раликата со Италија, бидејќи двете земји имаат најголем процент на граѓани во Европа кои се постари од 65 години, а според здравствениот индекс на Блумберг, Италијанците имаат поздрав начин на живот од Германците. Ваквите податоци, кои за сега се во корист на Германија, безволно ги коментираат и политичарите во земјата и германските здравствени власти. Лотар Вилер, претседател на Институтот „Роберт Кох“, централното владино тело за јавно здравство, вели дека не очекува долгорочно да постои значајна разлика во стапката на морталитет меѓу Италија и Германија. Шефицата на Одделот за инфектологија на Универзитетскиот медицински центар во Хамбруг, Марлин Адо, вели дека предноста на Германија е во тоа што одделенијата за интензивна нега, за среќа не се преполни.

-Се уште е рано да се зборува дали Германија е подобро медицински опремена за пандемијата од коронавирусот во однос на другите земји, изјави д-р. Марлин Адо. Таа смета дека, причината за големата разлика во стапката на морталитет меѓу двете земји е дека во Италија болниците се преоптоварени со нови пациенти, што не е случај и во

-Едина од предностите е тоа што почнавме професионално да ги следиме контактите кога се пријавени првите случаи. Тоа ни купи малку време за да ги подготвиме нашите клиники за претстојната олуја. Тоа што е најважно е дека Германија почна да ги тестира дури и оние луѓе со многу благи симптоми релативно рано, па вкупниот број на потврдени случаи може да даде многу поконкретна слика на ширење на вирусот, отколку во другите држави, појаснува Адо.

Според податоците на германското Национално здружение за здравствено осигурување, земјата има капацитет за околу 12. 000 тестови за Ковид-19, дневно.

А.Б.


Можеби ќе ве интересира

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената