19 Мај, 2021
0.0289

Германија стартува со многу олеснувања за вакцинираните

Објавено во: Свет, Корона Вирус 04 Мај, 2021

Германија неделава воведува голем број олеснувања за вакцинираните граѓани. 

Укинувањето на многу ограничувања на личните контакти, слободата на движење и обврската за тестирање на вакцинираните и оние кои го прележале коронавирусот. 

Според германските медиуми, повикувајќи се на владини извори, ова може да помине низ собраниска процедура оваа недела.

Говорејќи во прилог на укинување на обврската за усогласување со некои антипандемиски мерки, како што се забрана за ноќни излегувања или задолжително тестирање и карантин по враќањето од странство, водечките политичари во владејачката коалиција последните денови нагласија дека не станува збор за привилегии, туку за враќање на основните граѓански права на оние кај кои веќе не постои опасност од ширење на заразата.

За одредбата треба официјално да реши владата на утрешната редовна конференција, а долниот и горниот дом на парламентот, Бундестагот и Бундесратот, би можеле да одлучат за тоа во четврток и петок.

Владата се повикува на сознанијата на државниот Институт за епидемиологија Роберт Кох, кој објави дека вакцинираните лица имаат помала веројатност да ја шират заразата отколку луѓето со негативен тест. 

Досега се администрирани повеќе од 150 милиони дози на вакцините, а четвртина од Европејците примиле барем една доза од вакцината, објави денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. 

Вакцинацијата во Европа се забрзува.

Можеби ќе ве интересира

ЕУ повика на примирје меѓу Израел и Палестинците, само една земја не се согласува

ЕУ повика на примирје меѓу Израел и Палестинците, само една земја не се согласува

ПОЈАС ГАЗА: Раселени се 38.000 Палестинци, а над 2.500 луѓе останаа без покрив над главата

ПОЈАС ГАЗА: Раселени се 38.000 Палестинци, а над 2.500 луѓе останаа без покрив над главата

Европска земја ги укинува маските на отворено

Европска земја ги укинува маските на отворено

Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде, велат од СЗО

Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде, велат од СЗО

НОВ РЕКОРД: Индија регистрира над 4.300 починати од коронавирусот во еден ден

НОВ РЕКОРД: Индија регистрира над 4.300 починати од коронавирусот во еден ден

ДУРИ 96 ПРОЦЕНТИ ОД БРИТАНЦИТЕ РАЗВИЛЕ АНТИТЕЛА ПО ПРВАТА ДОЗА: Прво истражување во реалниот живот по вакцинацијата

ДУРИ 96 ПРОЦЕНТИ ОД БРИТАНЦИТЕ РАЗВИЛЕ АНТИТЕЛА ПО ПРВАТА ДОЗА: Прво истражување во реалниот живот по вакцинацијата

(ВИДЕО И ФОТО) Уште тоа ли требаше - разорна бура го опустоши западот на Индија

(ВИДЕО И ФОТО) Уште тоа ли требаше - разорна бура го опустоши западот на Индија

Пушачите со долг пушачки „стаж“ и се борат со оваа штетна навика се меѓу првите кои бараат подобри алтернативи

Пушачите со долг пушачки „стаж“ и се борат со оваа штетна навика се меѓу првите кои бараат подобри алтернативи

ГЕРМАНИЈА: Од 7 јуни вакцини против ковид ќе може да примаат сите

ГЕРМАНИЈА: Од 7 јуни вакцини против ковид ќе може да примаат сите