15 Август, 2020
0.0374

ГЕРМАНСКИ ЕKСПЕРТ ЗА СЛЕДЕЊE НА КОНТАКТИТЕ: Овој пристап е тотално неефикасен, ние сме на погрешен пат

Објавено во: Свет, Корона Вирус 01 Август, 2020

Германскиот парламентарец и здравствен експерт Карл Лаутербах за весникот Шпигел вели дека германската стратегија за коронавирус мора да се промени. 

Наместо трагање по контакти, тој бара да се посвети поголемо внимание на оние „супер - распрскувачи“. 

Експертот вели дека најголема грижа му е вториот бран, кој веќе се шири. 

„Првиот го избркавме разумно добро. Она што треба да го сториме е да бидеме затворени за уште две до три недели. Сега, ние сме на почетокот на вториот бран. За да управуваме со оваа, итно ни треба промена на стратегијата кога станува збор за борба против пандемијата“, вели тој. 

Додава дека луѓето нема да бидат толку дисциплинирани - практикувајќи социјално растојание или да носат маски - како што беа за време на првиот бран. Како такви, здравствените власти и нивните стратегии ќе бидат пресудни.

Според него не е во ред стратегијата на следењето на контактите. 

„Овој пристап е тотално неефикасен; ние сме на погрешен пат. Наместо да го контактираат секој индивидуален контакт по телефон, властите треба да ги насочат своите напори на таканаречените „супер-распрскувачи“, оние неколку многу заразни случаи што често заразуваат десетици луѓе во групни ситуации. Само тие се движечката сила зад пандемијата. Сега знаеме дека индивидуалните предаватели немаат скоро никаков ефект врз експоненцијалниот раст. Ако не го промениме курсот по ова прашање, вториот бран ќе биде интензивен“, објаснува експертот. 

Пациентите се изолирани во време кога веќе не се тешко заразни. Дотогаш, тие одамна го пренеле вирусот на другите, смета Лаутербах. 

фото Spiegel.de

Можеби ќе ве интересира

По 15 години, полуфинале во ЛШ без ниту Меси ниту Роналдо

По 15 години, полуфинале во ЛШ без ниту Меси ниту Роналдо

Русија започна со производство на првата вакцина против Ковид-19

Русија започна со производство на првата вакцина против Ковид-19

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

По „Ковид летот“ носењето маска стана задолжително во Финска

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Поради една заразена жена, цела држава е ставена во карантин

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Во месо увезено од Бразил имало коронавирус, открија Кинезите

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Зошто некои пациенти полесно, а други потешко се борат со коронавирусот?

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Во Кина вирусот стигнал од Еквадор

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

Вреќи со огномет имало во пристаништето во Бејрут?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?

ВИРУСОТ ИМ СЕ ВРАТИ: Внесен е преку смрзната храна?