12 Јуни, 2024
0.0289

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

Објавено во: Свет 27 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Според германскиот весник Шпигел, балтичките држави би можеле да испратат свои војници во Украина. 

Ова сценарио ќе стане реалноста ако состојбата на бојното поле се влоши.  Германскиот канцелар Олаф Шолц сака да ја убеди германската и европската јавност дека не сака понатамошна ескалација на конфликтот во Украина. Тој верува дека Путин би можел да возврати ако земја како Германија испорача вооружени системи кои се премногу далекусежни и затоа ја блокира испораката на крстосувачките ракети Таурус. И затоа ја отфрла заштитата на украинскиот воздушен простор од територијата на НАТО или обуката на украинските војници од персоналот на НАТО во Украина.

Шпанија годинава ќе обезбеди за Украина воена опрема вредна една милијарда евра. Тоа е дел од билатералниот договор што денеска во Мадрид го потпишаа шпанскиот премиер Педро Санчез и украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Инаку, францускиот претседател Емануел Макрон претходно кажа дека ако Русите напредуваат во Украина, тој ќе испрати војници. Руската инвазија на Украина почна на 24 февруари 2022 година. Балтичките држави се големи поддржувачи на Украина која се бори против руската агресија. 

Можеби ќе ве интересира

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИТЕ НА ПОЗНАТ ПРОИЗВОДИТЕЛ - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИТЕ НА ПОЗНАТ ПРОИЗВОДИТЕЛ - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ДОЖД ВРНЕЛ 85 ДЕНА ПО РЕД: Најврнежливиот град во Европа се наоѓа во Норвешка

ДОЖД ВРНЕЛ 85 ДЕНА ПО РЕД: Најврнежливиот град во Европа се наоѓа во Норвешка

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО СЕ ЕВАКУИРАНИ: Пожар избувна во Версајската палата

ГОРИ НА КИПАР: Луѓето се евакуираат, државата бара помош

ГОРИ НА КИПАР: Луѓето се евакуираат, државата бара помош