24 Мај, 2019
0.0314

Ги враќаат имотите на Словенците и Македонците, но не и на Србите

Објавено во: Македонија, Балкан 17 Ноември, 2018

Здружението „Одземен имот“ предложи иницијатива за да се испита законитоста и уставноста на хрватскиот закон со кој имотот на српските фирми се дава под закуп. 

„Хрватите ги враќаат недвижностите на Словенците и Македонците, а ние сме исклучени. Тука има еден облик на дискриминација и испаѓа дека немаат сите исти права. Седницата на комитетот на која ќе се расправа за ова ќе биде на 15 јануари“, вели адвокатот Зоран Ристиќ за Блиц

Се работи за одмаралишта кои српските фирми ги имале на Јадранот. 

Конкретно станува збор за три објекти. 

фото Блиц

Можеби ќе ве интересира

Експлодира боца во „убавица“ во Карпош 4, сопственикот на станот на тереса на 16 кат чекал помош од пожарникарите

Експлодира боца во „убавица“ во Карпош 4, сопственикот на станот на тереса на 16 кат чекал помош од пожарникарите

Талат Џафери: Светите браќа оставија капитално дело

Талат Џафери: Светите браќа оставија капитално дело

(ФОТО) Возило се запали на бензинска станица на „Макпетрол“

(ФОТО) Возило се запали на бензинска станица на „Макпетрол“

Стево Пендаровски го отстапи претседателското столче

Стево Пендаровски го отстапи претседателското столче

Конгресот го изгласа новиот амбасадор на САД во Скопје

Конгресот го изгласа новиот амбасадор на САД во Скопје

Кои биле и како дејствувале светите браќа Кирил и Методиј

Кои биле и како дејствувале светите браќа Кирил и Методиј

Празничниот продолжен викенд ни носи ваква временска прогноза

Празничниот продолжен викенд ни носи ваква временска прогноза

На кој начин инфраструктурно ќе се поврзат Македонија и Црна Гора?

На кој начин инфраструктурно ќе се поврзат Македонија и Црна Гора?

Продолжува ширењето на морбили во земјава: Регистрирани нови случаи

Продолжува ширењето на морбили во земјава: Регистрирани нови случаи