19 Јануари, 2021
0.0294

Го избрале за градоначалник додека бил во кома поради коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 30 Ноември, 2020

Во Бразил политичар е избран за градоначалник додека бил во кома поради коронавирусот.

Локалниот политичар од централен Бразил, Магуито Вилела, вчера е избран за градоначалник на градот Гоијанија. Тој не го знае тоа бидејќи поголемиот дел од месецот го мина на респиратор во индуцирана кома поради инфекција со коронавирусот. 

Вилела, поранешен сенатор од центристичкото Демократско движење, на 20 октомври е регистриран како позитивен на коронавирусот. Една недела подоцна, тој бил примен во болницата „Алберт Ајнштајн“ во Сао Паоло и од 30 октомври е интубиран.

На 8 ноември нему му бил остранет респираторниот систем, но веќе на 15 ноември бил вратен на машината, кога минал во вториот круг од локалните избори со конкурентот од Социјалдемократската партија, Вандерлан Кардос.

Вилела вчера беше избран за градоначалник на Гоијанија, град со околу 1,5 милиона жители во централен Бразил, на 200 километри југозападно од бразилската престолнина. Тој на гласањето доби 52,6 проценти од гласовите.

Повеќе од 6,3 милиони Бразилци досега се заразени и речиси 173. 000 се умрени од Ковид-19, наведува бразилското Министерство за здравство.

Во Травник во БиХ на денот на изборите кандидат почина на денот на изборите. 

За две седмици во истиот град почина и вториот од петте кандидати. 

Можеби ќе ве интересира

Поради страв од коронавирусот, човек три месеци живеел на аеродром

Поради страв од коронавирусот, човек три месеци живеел на аеродром

Или карантин или бегалски камп - Германија со строги мерки

Или карантин или бегалски камп - Германија со строги мерки

ДИЛЕМА ЗА ЕКСПЕРТИТЕ: Коронавирусот откриен во сладолед во Кина

ДИЛЕМА ЗА ЕКСПЕРТИТЕ: Коронавирусот откриен во сладолед во Кина

За да одат на село им треба негативен корона тест

За да одат на село им треба негативен корона тест

ВО ЛОНДОН ЌЕ МОЖАТ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ 24 ЧАСА - нов план за да се заштитат најранливите

ВО ЛОНДОН ЌЕ МОЖАТ ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ 24 ЧАСА - нов план за да се заштитат најранливите

Непозната состојбата на Навални: На адвокатите не им било дозволено да го видат

Непозната состојбата на Навални: На адвокатите не им било дозволено да го видат

НЕ САМО ШТО ЈА ПОБЕДИЈА КОРОНАТА, ТУКУ ЈА ВИВНАА И ЕКОНОМИЈАТА - кинескиот БДП порасна за 6,5 отсто во четвртиот квартал

НЕ САМО ШТО ЈА ПОБЕДИЈА КОРОНАТА, ТУКУ ЈА ВИВНАА И ЕКОНОМИЈАТА - кинескиот БДП порасна за 6,5 отсто во четвртиот квартал

САМО ШТО СТИГНА ВО МОСКВА ГО УПАСИЈА: Рускиот опозициски лидер Навални приведен на аеродромот во Москва

САМО ШТО СТИГНА ВО МОСКВА ГО УПАСИЈА: Рускиот опозициски лидер Навални приведен на аеродромот во Москва

ЕВРОПА ГИ ЗАСИЛУВА КАРАНТИНСКИТЕ МЕРКИ: Жестоки протести во Холандија и Австрија

ЕВРОПА ГИ ЗАСИЛУВА КАРАНТИНСКИТЕ МЕРКИ: Жестоки протести во Холандија и Австрија