12 Декември, 2018
0.3125
    ALK 8271.79    1.51%     BESK 9000    0%     KJUBI 1550    0%     KMB 5062.11    2.62%     MPT 47000.07    1.2%     MTUR 4850    0%     OKTA 4350    2.35%     REPL 70040    3%     RMDEN16 97.3    0.31%     RMDEN17 96.5    0%     SBT 1850    2.66%     STB 1280    0.13%     STIL 122    0.83%     TEL 298.64    1.23%     TNB 14150    1.07%     TTK 1245.37    1%     UNI 2231    -2.96%

Грчки Скај со документи: Компанијата на Анѓушев е купена со вредност нула

Објавено во: Финансии 09 Октомври, 2018

Во моментот на купопродажба ЕДС, компанијата за тргување со електрична енергија, на Кочо Анѓушев вредела нула, а Грчкото електростопанство платило 4,8 милиони евра, објави Скај, цитирајки податоци од билансот на успех до кој дошол медиумот. 

Според тие податоци во 2017 година ЕДС нема профит, туку книжи загуба. Вкупната актива на друштвото е 1,118 милијарди денари, ама капиталните резерви се во минус од над 50 милиони денари. Вкупните обврски изнесуваат над 1,152 милијарди денари. Вупните приходи на компанијата во 2017 година изнесуваат над 45,4 милијарди денари и со помали од вкупните трошоци за таа година, што значи дека компанијата лани работела со загуба. Вкупната загуба е над 300 милиони денари. Во меѓувреме, индексот на кредитниот рејтинг бил негативен, а компанијаат имала 36 вработени. 

Грчкото електростопанство го купи ЕДС на два месеца пред потпишувањето на преспанскиот договор. Ова, според Скај, не ги оправдува дадените 4,8 милиони евра „за купување на субјект со нула вредност.“. Грчкиот министер за енергија, Јоргос Статакис, изјави рече дека купувањето било одобрено од страна на Генералното собрание на акционерите и на менаџментот на ППЦ. Парите завршиле директно на личната сметка на Анѓушев.


Можеби ќе ве интересира

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

ТОП 10: Ова се најиновативните компании во светот

ТОП 10: Ова се најиновативните компании во светот

(ФОТО) Вака живее најбогатиот тинејџер во Дубаи

(ФОТО) Вака живее најбогатиот тинејџер во Дубаи

Десет разлики меѓу сиромашни и богати семејства

Десет разлики меѓу сиромашни и богати семејства

Почнал како работник, а денес има 74 вработени

Почнал како работник, а денес има 74 вработени