28 Мај, 2020
0.0321

И ВО КАРАНТИН СЕ ФУНКЦИОНИРА: Еве кои маркети се пријавија да вршат нарачки во Куманово

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 05 Април, 2020

Неколку маркети во Куманово се пријавија да вршат онлајн продажба на своите производи за време на викендов, бидејќи градот е под целосен карантин, со цел да се задоволат основните потреби на граѓаните.

Кумановскиот кризен штаб вчера побара од Владата итно да донесе мерка со која ќе овозможи работа на маркети и продавници кои ќе вршат телефонска и онлајн на прехрамбени продукти, по што неколку маркети се пријавија веднаш:

- Ацидо Ком маркети 078311077 и 078352669

-Ќошар  078258607 и 078258708

-Елида  031 419 521

– Јахи Маркет с.Черкези 070467311

Тинекс- Скопје 071 340742, 071 340963, 070 358500, 072 256100, 071 285386, 070 299507

Од општинскиот кризен штаб ги повикаа и останатите фирми, кои се подготвени да се вклучат во акцијата да ги контактираат на е-маил адресата info@kumanovo.gov.mk и телефонскиот број 078/365-061.

По забрзаното ширење на коронавирусот во Куманово, Владата одлучи градот да биде ставен под целосен карантин за време на викендите кој трае од петк во 21 часот до понеделник во 05 часот изутрина. Во текот на деновите од неделата, кумановци ќе може да се движат до 16 часот.


Можеби ќе ве интересира

Кога Македонија ќе ги отвори границите?

Кога Македонија ќе ги отвори границите?

ЗНМ најостро ги осудува заканите кон новинарската екипа на ТВ Клан

ЗНМ најостро ги осудува заканите кон новинарската екипа на ТВ Клан

Пауновски: Келнер ќе може да ви побара лична карта на маса

Пауновски: Келнер ќе може да ви побара лична карта на маса

ДАЛИ Е ИЗБРЗАНО ПЕНЗИОНЕРИТЕ ОД УТРЕ ДА СЕ ВРАТАТ НА БЕСПЛАТНИОТ ПРЕВОЗ - од ЈСП велат, треба да се свесни за опасноста

ДАЛИ Е ИЗБРЗАНО ПЕНЗИОНЕРИТЕ ОД УТРЕ ДА СЕ ВРАТАТ НА БЕСПЛАТНИОТ ПРЕВОЗ - од ЈСП велат, треба да се свесни за опасноста

ЌЕ СТАНЕМЕ ЛИ „РЕДОВНИ“ ОД ПРВИ ЈУНИ ИЛИ ЌЕ ПРОДОЛЖИ ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА - шефот на државата ќе одлучи во сабота

ЌЕ СТАНЕМЕ ЛИ „РЕДОВНИ“ ОД ПРВИ ЈУНИ ИЛИ ЌЕ ПРОДОЛЖИ ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА - шефот на државата ќе одлучи во сабота

ФОТОГАЛЕРИЈА: Скопјани навалија на кафе и пиво

ФОТОГАЛЕРИЈА: Скопјани навалија на кафе и пиво

БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ РАСТЕ: Вкупно 38 заразени, тројца пациенти починаа

БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ РАСТЕ: Вкупно 38 заразени, тројца пациенти починаа

ШТО НЕ ТЕ УБИВА, ТЕ ПРАВИ ПОЈАК - Моника е подобра, но раните уште се видливи

ШТО НЕ ТЕ УБИВА, ТЕ ПРАВИ ПОЈАК - Моника е подобра, но раните уште се видливи

Чулев: Се повикуваат учесници и се поднесуваат пријави за литијата

Чулев: Се повикуваат учесници и се поднесуваат пријави за литијата