11 Август, 2020
0.0174

Идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, тврди Бил Гејтс

Објавено во: Свет, Корона Вирус 13 Јули, 2020

Лековите за Ковид-19 и идните вакцини треба да стигнат до луѓето на кои им е најпотребно, а не кај „оние што платиле најмногу“.

Ова го изјави основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс.

„Ако само дозволиме лековите и вакцините да одат кај лицата кои имаат најмногу платено, наместо кај луѓето и местата каде што им се најпотребни, ќе има подолга и неправедно смртоносна пандемија“, вели Гејтс во изјавата за „CNBC“.

Рече дека ни требаат водачи да донесат тешки одлуки за непристрасна дистрибуција на лековите и вакцините, не само врз основа на пазарните фактори. 

Бидејќи земјите и компаниите се натпреваруваат кој ќе започне со продажбата на вакцина, се зголемуваат стравувањата дека побогатите нации ќе добијат повеќе лекови од земјите во развој.

Сепак, се верува дека за пронаоѓање на ефективна вакцина ќе се чека до 2022 година. 

Францускиот епидемолог Арно Фонтане очекува делотворна вакцина против Ковид-19 најрано во 2022 година. 

Можеби ќе ве интересира

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

КРИЗА ВО БЕЛОРУСИЈА: Светлана Тихановскаја избега во Литванија

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Се преселила во Норвешка и објасни зошто не сака да се врати дома

Да се спроведат масовни тестирања, бара Европската агенција за инфективни болести

Да се спроведат масовни тестирања, бара Европската агенција за инфективни болести

Eксперти открија што имало во пристаништето во Бејрут

Eксперти открија што имало во пристаништето во Бејрут

Русија денеска прва во светот ја регистрираше вакцината против коронавирусот, Путин ја објави веста

Русија денеска прва во светот ја регистрираше вакцината против коронавирусот, Путин ја објави веста

ОН: Либан две и пол недели без леб

ОН: Либан две и пол недели без леб

(ВИДЕО) ТЕОРИИТЕ НА ЗАГОВОР НЕ СЕ ТОЧНИ: Лекар трчаше 35 километри носејќи маска

(ВИДЕО) ТЕОРИИТЕ НА ЗАГОВОР НЕ СЕ ТОЧНИ: Лекар трчаше 35 километри носејќи маска

До крајот на годината ќе има вакцина за коронавирусот?

До крајот на годината ќе има вакцина за коронавирусот?

(ВИДЕО) КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени

(ВИДЕО) КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени