23 Септември, 2020
0.3187

ИМА 102 ГОДИНИ: Го преживеал шпанскиот грип, а сега ја победи короната

Објавено во: Свет, Корона Вирус 15 Септември, 2020

Во време на пандемија кога луѓето се плашат од коронавирусот, Бразилец кој има 102 години го победи вирусот. 

Бразилецот како бебе го прележал шпанскиот грип, а стотина година подоцна и коронавирусот. 

Рајмундо Леонардо де Оливеира скоро оздраве откако беше заболел од Ковид -19. 

Тој како деветмесечно бебе го прележал шпанскиот грип. 

Бразилецот на 17-ти август е задржан на одделот за интензивна нега, а неговото семејство за бразилскиот портал G1 изјавило дека не бил интубиран, ниту бил ставен на респиратор. 

Сопругата на овој пензиониран земјоделец, 92-годишната Ниверсина Марија де Оливеира, се заразила со коронавирусот, поради што и таа извесно време минала во болница. Нејзиниот сопруг се разболел кога таа се вратила дома.

Де Оливеира се во брак 75 години и имале 14 деца, од кои девет сѐ уште се живи. Тие имаат и 22 внуци, 25 правнуци и две праправнучиња.

Можеби ќе ве интересира

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Во Европа се враќаат рестрикциите, Македонија размислува за истото

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

Дали Кина ќе одговара за ширењето на Ковид -19?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМАШЕ КАРАНТИН: Швеѓаните го победија коронавирусот?

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

НЕМА ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Германски виролог вели дека коронавирусот е најмалку четири пати поопасен од грип

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Во која држава веќе има и трет бран на коронавирус?

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Младенци од каде било ќе добијат 3.000 евра ако се венчаат на Сицилија

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Анкета: Американците и Украинците најголеми непријатели за Русите, Србите на маргините како пријатели

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза