26 Јануари, 2021
0.0217

ИМА ЗАРАЗЕНИ ДЕЦА: Норовирус се шири во Кина

Објавено во: Свет, Корона Вирус 27 Ноември, 2020

Во Кина по коронавирусот сега се шири норовирусот. 

Во покраината Сичуан се шири норовирусот, со кој се заразени повеќе од 50 деца, јави агенцијата Анадолија. Децата имале симптоми со повраќање. Станува збор за многу заразен вирус кој предизвикува повраќање и дијареа. Од него може да се заразат луѓе на сите возрасти. Луѓето заразени со норовирусот можат да исфрлат милијарда честички на вирусот, а само неколку честички можат да ги заразат другите.

Со норовирусот се заразуваат 685 милиони луѓе низ светот на годишно ниво и сè повеќе се појавува како проблем на јавното здравство во Кина. Засега нема вакцина за овој вирус. 

Коронавирусот се појави во Вухан во Кина, но сега Кинезите тврдат дека овој опасен вирус се појавил прво во Европа. Околу ова тврдење сепак има скепса. Со корона се заразени 61.4 милиони луѓе во светот. 

Можеби ќе ве интересира

Вирусолог од Берлин: Факт е дека новиот вирус се шири побрзо, загрижува тоа што повеќе се однесува на младите луѓе

Вирусолог од Берлин: Факт е дека новиот вирус се шири побрзо, загрижува тоа што повеќе се однесува на младите луѓе

ПЛИТИДЕПСИН: Шпански лек кој се користел за третман на тумори покажува солна ефикасност во лечење на короната

ПЛИТИДЕПСИН: Шпански лек кој се користел за третман на тумори покажува солна ефикасност во лечење на короната

Хуавеј објави Топ 10 трендови на дигиталната моќност

Хуавеј објави Топ 10 трендови на дигиталната моќност

(СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО) Негувателка бездушно малтретира старица болна од деменција

(СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО) Негувателка бездушно малтретира старица болна од деменција

МЕРКЕЛ СО КРАЈНО ПЕСИМИСТИЧКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Пандемијата излегува од контрола

МЕРКЕЛ СО КРАЈНО ПЕСИМИСТИЧКО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Пандемијата излегува од контрола

Соопштиле дека е почината од коронавирусот, а по девет дена од погребот жената се појавила

Соопштиле дека е почината од коронавирусот, а по девет дена од погребот жената се појавила

Британска јутуберка е во кома поради ковид по породувањето

Британска јутуберка е во кома поради ковид по породувањето

ЕУ ОСТАНА БЕЗ ВАКЦИНИТЕ ОД ФАЈЗЕР: На состанок на ЕУ ќе се разговара за нова стратегија

ЕУ ОСТАНА БЕЗ ВАКЦИНИТЕ ОД ФАЈЗЕР: На состанок на ЕУ ќе се разговара за нова стратегија

Блумберг: Вакцините против Ковид-19 досега пристигнати во 56 земји, меѓу нив Гвинеја, Панама и Коста Рика

Блумберг: Вакцините против Ковид-19 досега пристигнати во 56 земји, меѓу нив Гвинеја, Панама и Коста Рика