01 Август, 2021
0.0227

ИМУНОЛОГ ПОРАЧУВА: Не сите луѓе ќе смеат да се вакцинираат против Ковид-19

Објавено во: Свет, Корона Вирус 13 Септември, 2020

Не сите луѓе ќе смеат да се вакцинираат против Ковид-19. 

Бугарскиот имунологот Владислав Жемчугов вели дека има болести кои се апсолутно контраиндицирани со вакцинација против коронавирус. Забраната особено се однесува на пациенти кои земаат имуносупресивни лекови – на пример за канцер.

Објасни дека во секој случај само лекарот на пациентот може да издаде дозвола за вакцинација.

Покрај тоа, имунологот посочува и воспалителни, автоимуни заболувања, еритематозен лупус и системски заболувања на крвта на апсолутна контраиндикација за вакцинација против коронавирусот.

Претходно, професорот од Универзитетот „Џорџ Мејсон“ и доктор по биолошки науки, Анча Баранова, изјави дека руската вакцина за коронавирус „Спутник В“ не е крајно решение.

Инаку, во Иран беше уапсена група која за 2.000 долари продавала лажна вакцина. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГНЕВНИТЕ ФРАНЦУЗИ СЕ СУДРИЈА СО ПОЛИЦИЈАТА - повеќе од двеста илјади демонстранти на нозе против мерките

(ВИДЕО) ГНЕВНИТЕ ФРАНЦУЗИ СЕ СУДРИЈА СО ПОЛИЦИЈАТА - повеќе од двеста илјади демонстранти на нозе против мерките

ЌЕ ГИ ТЕСТИРААТ ВАКЦИНИТЕ И НА БЕБИЊА ОД ШЕСТ МЕСЕЦИ - Фајзер ќе прави проверки и на деца од 5 до 11 години

ЌЕ ГИ ТЕСТИРААТ ВАКЦИНИТЕ И НА БЕБИЊА ОД ШЕСТ МЕСЕЦИ - Фајзер ќе прави проверки и на деца од 5 до 11 години

СЕ СРЕТНАЛА СО ПЛАТЕНИЦИТЕ КОИ ГО ЛИКВИДИРАА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ - никаде ја нема осомничената судијка од Врховниот суд на Хаити

СЕ СРЕТНАЛА СО ПЛАТЕНИЦИТЕ КОИ ГО ЛИКВИДИРАА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ - никаде ја нема осомничената судијка од Врховниот суд на Хаити

ПРОТЕЧЕ ТАЕН ДОКУМЕНТ НА АМЕРИКАНСКИОТ ЦЕНТАР - делта сојот е многу позаразен и се пренесува и кај вакцинираните, сепак, тие полесно поминуваат

ПРОТЕЧЕ ТАЕН ДОКУМЕНТ НА АМЕРИКАНСКИОТ ЦЕНТАР - делта сојот е многу позаразен и се пренесува и кај вакцинираните, сепак, тие полесно поминуваат

ДАЛИ ШВЕДСКА ЦЕЛО ВРЕМЕ БЕШЕ ВО ПРАВО - не се заклучуваа и живееја нормално, а сега имаат помала смртност од многу европски земји

ДАЛИ ШВЕДСКА ЦЕЛО ВРЕМЕ БЕШЕ ВО ПРАВО - не се заклучуваа и живееја нормално, а сега имаат помала смртност од многу европски земји

МАКРОН ЌЕ ТУЖИ: Бизнисмен го претстави како Хитлер на билборди поради забраните за невакцинираните

МАКРОН ЌЕ ТУЖИ: Бизнисмен го претстави како Хитлер на билборди поради забраните за невакцинираните

Ако патувате во Германија, има нови правила за влез

Ако патувате во Германија, има нови правила за влез

СТРАОТНА ГЛЕТКА: „Летале" делови од автобусот, стаклата биле искршени, а куферите и торбите исфрлени

СТРАОТНА ГЛЕТКА: „Летале" делови од автобусот, стаклата биле искршени, а куферите и торбите исфрлени

(ВИДЕО) Луѓе од 62 години прв пат гледаат снег, еве како изгледа завеаниот Бразил

(ВИДЕО) Луѓе од 62 години прв пат гледаат снег, еве како изгледа завеаниот Бразил