19 Мај, 2021
0.0193

ИНДИЈА КРАХИРА: Земјата има најмалку 20 милиони заразени со коронавирусот

Објавено во: Свет, Корона Вирус 04 Мај, 2021

Индија крахира поради ковид -19. Во земјата има повеќе од 20 милиони заразени со коронавирусот. 

Во последните 24 часа се забележани 357.229 новозаразени со вирусот. Вчера во Индија имало 3.449 починати, а вкупниот број на смртни случаи од избувнувањето на пандемијата е 222.408 лица. Земјата со 1,3 милијарди жители е погодена од вториот бран на пандемијата, а од крајот на март досега се регистрирани осум милиони новозаразени. Кризата се должи на повеќе фактори меѓу кои се олеснувањето на ковид мерките во последните 2 месеци, недоволни залихи на кислород  и недостиг на вакцини. Се смета дека многу од ковид случаите воопшто не се регистрирани.  Иако Индија го има „Институтот за серуми на Индија“, најголемиот производител на вакцини во светот, само 2 отсто од 1.3 милијарди жители се вакцинирани досега. Одделот за одбрана на САД информираше дека се испратени два авиони со опрема за справување со ковид-19, а дека за утре се планираат уште два авиони.

Можеби ќе ве интересира

ЕУ повика на примирје меѓу Израел и Палестинците, само една земја не се согласува

ЕУ повика на примирје меѓу Израел и Палестинците, само една земја не се согласува

ПОЈАС ГАЗА: Раселени се 38.000 Палестинци, а над 2.500 луѓе останаа без покрив над главата

ПОЈАС ГАЗА: Раселени се 38.000 Палестинци, а над 2.500 луѓе останаа без покрив над главата

Европска земја ги укинува маските на отворено

Европска земја ги укинува маските на отворено

Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде, велат од СЗО

Пандемијата нема да заврши никаде додека не заврши насекаде, велат од СЗО

НОВ РЕКОРД: Индија регистрира над 4.300 починати од коронавирусот во еден ден

НОВ РЕКОРД: Индија регистрира над 4.300 починати од коронавирусот во еден ден

ДУРИ 96 ПРОЦЕНТИ ОД БРИТАНЦИТЕ РАЗВИЛЕ АНТИТЕЛА ПО ПРВАТА ДОЗА: Прво истражување во реалниот живот по вакцинацијата

ДУРИ 96 ПРОЦЕНТИ ОД БРИТАНЦИТЕ РАЗВИЛЕ АНТИТЕЛА ПО ПРВАТА ДОЗА: Прво истражување во реалниот живот по вакцинацијата

(ВИДЕО И ФОТО) Уште тоа ли требаше - разорна бура го опустоши западот на Индија

(ВИДЕО И ФОТО) Уште тоа ли требаше - разорна бура го опустоши западот на Индија

Пушачите со долг пушачки „стаж“ и се борат со оваа штетна навика се меѓу првите кои бараат подобри алтернативи

Пушачите со долг пушачки „стаж“ и се борат со оваа штетна навика се меѓу првите кои бараат подобри алтернативи

ГЕРМАНИЈА: Од 7 јуни вакцини против ковид ќе може да примаат сите

ГЕРМАНИЈА: Од 7 јуни вакцини против ковид ќе може да примаат сите