11 Декември, 2023
0.0279

Исхраната е најважна за правилен раст и развој кај децата, Литл Ми секое утро го почнува со здрав појадок

Објавено во: Мои пари 15 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Избалансираната исхрана е една од најважните работи за правилен раст и развој на вашето дете. Здравите животни навики почнуваат уште од најрана возраст и тие се развиваат како секое дете. Колку порано се применат кај детето, толку подобар ќе биде развојот кај сите деца во иднина. Овие навики не зависат само од влијанието на семејството, туку и од останатите деца, од однесувањето на другите родители, од околината, од градинката.

Штом детето ќе почне да посетува градинка, животот добива нова рутина. Во тој момент, тоа се наоѓа во нова средина, запознава нови другарчиња, другарува, комуницира и си игра. Здравата исхрана во градинка е неопходна затоа што му помага да биде активно, му дава сила, енергија и концентрација.

Исхраната кај детето треба да се состои од редовни оброци и ужинки кои вклучуваат овошје и зеленчук, леб и житарици, месо, риба, пилешко, јајца, мешунки, млеко, јогурт и сирење. Доколку сакате вашето дете побрзо и полесно да ја прифати разновидната исхрана поттикнете го и едуцирајте го низ игра, правете интересни рецепти, заеднички разговарајте за добрите страни на овошјето и зеленчукот, спроведете креативна работилница со цртање и учете го низ интерактивни квизови. Ограничувањето на солената, масна и слатка храна со шеќери е првиот чекор до негово подобро здравје, бидејќи преголемиот внес на шеќери може да му го влоши здравјето и да го покачи шеќерот во крвта.

Приватната детска градинка Литл Ми секое утро го почнува со здрав појадок за секое дете, а по повод Светскиот ден на дијабетесот - 14 Ноември, вчерашното утро го почна со кратко едукативно запознавање за бенефитите од протеинска исхрана, зошто треба да ја конзумираат и како истата делува.

Оваа детска градинка што е синоним за врвен стандард во делот на квалитетно воспитно-образовната работа го дава својот максимум во негата и грижата кај сите деца подеднакво. Се грижи секое дете да биде среќно, исполнето, социјализирано, го учи за вистинските вредности од најрана возраст и вложува во здрав развој преку разновидна и балансирана исхрана, физичка активност и емоцијална поврзаност. Во Литл Ми децата учат низ игра и секојдневн имаат игри за утринско будење на телото, вежби, танцување и зумба после секој оброк за подобра дигестија на храната. Литл Ми има спремен и обучен тим, најсовремени и добро опремени простории што овозможува највисок стандард на воспитување.

Многу е важно како родители и вие да негувате здрави навики во исхраната, бидејќи првенствено детето го гледа вашиот пример. Не е доволно само во градинка да се храни здраво и да стекнува здрави животни навики, туку и родителите имаат клучна улога во правилниот развој на детето.

View this post on Instagram

A post shared by Little Me International Preschool (@gradinkalittleme)


ПР објава

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Македонска премиера на ŠKODA ENYAQ: Емотивен, ефикасен и електрифициран

Македонска премиера на ŠKODA ENYAQ: Емотивен, ефикасен и електрифициран

Клиника Жан Митрев споредена со Mayo Clinic, по третпат го доби Златниот печат од Joint Commission International

Клиника Жан Митрев споредена со Mayo Clinic, по третпат го доби Златниот печат од Joint Commission International

НОВОГОДИШНА МАГИЈА ОД CREDISSIMO

НОВОГОДИШНА МАГИЈА ОД CREDISSIMO

Минијатурa од тркачко Порше изработено од италијанскиот уметник Габриеле Франко подарок од Вуков за СН Групацијата

Минијатурa од тркачко Порше изработено од италијанскиот уметник Габриеле Франко подарок од Вуков за СН Групацијата

УНИБанка со јубилеј: 30 години исполнети со доверба, иновации и поддршка

УНИБанка со јубилеј: 30 години исполнети со доверба, иновации и поддршка

Одржана првата Школа за напредната срцева слабост

Одржана првата Школа за напредната срцева слабост

ДАРКО КАЛИН И ДЕЈАН ТРАЈКОСКИ ЌЕ ВОЗАТ МЕРЦЕДЕСИ ОД НАГРАДНАТА ИГРА „ЕСЕНСКА ТУРА ЗА 2WIN АВАНТУРА “ на 2win.mk

ДАРКО КАЛИН И ДЕЈАН ТРАЈКОСКИ ЌЕ ВОЗАТ МЕРЦЕДЕСИ ОД НАГРАДНАТА ИГРА „ЕСЕНСКА ТУРА ЗА 2WIN АВАНТУРА “ на 2win.mk

Шпаркасе Банка: Кој прв до VIBE ON – CASHBACK?

Шпаркасе Банка: Кој прв до VIBE ON – CASHBACK?

Сава пензиско друштво е европски победник во категоријата на управувачи со средства до 1 милијарда евра

Сава пензиско друштво е европски победник во категоријата на управувачи со средства до 1 милијарда евра