15 Август, 2018
0.2511

Иванов: Договорот е штетен, нема да легализирам политички дивоградби

Објавено во: Македонија 13 Јуни, 2018

Шефот на државата, Ѓорѓе Иванов во обраќање до јавноста попладнево изјави дека на средбата со премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска  им кажал дека овој договор е штетен и единствен од ваков тип во историјата на човештвото. 

„Со него се крши Уставот, законите и нема да легализирам политички дивоградби“ - рече Иванов. 

Според него, текстот е поразителен. Вели дека не е достоинствено да се прифатат сите барања од Грција и ултиматуми. 

Иванов вели дека со ваков договор се отвораат многу повеќе прашања, отколку што се затвораат. 

„Тоа што Грција го направи со Македонците во Грција, сега настојува да го направи со Македонците во Македонија“- рече Иванов. 

Вели дека се брише историјата на македонската држава, и рече дека ЕУ и НАТО не смеат да бидат алиби за договор со штетни последици. 

Можеби ќе ве интересира

ГО НАСЛЕДИ ЧАВКОВ, АМА ЗА КРАТКО: Лазо Велковски ќе се збогува од БЈБ

ГО НАСЛЕДИ ЧАВКОВ, АМА ЗА КРАТКО: Лазо Велковски ќе се збогува од БЈБ

Кого обвини Насер Селмани за медиумски рекет поврзан со референдумот?

Кого обвини Насер Селмани за медиумски рекет поврзан со референдумот?

Колку туристи ќе имаме до крајот на годината?

Колку туристи ќе имаме до крајот на годината?

Мицкоски го чува полиција?

Мицкоски го чува полиција?

Благој Нацоски требал да помине по мостот кој се урна во Џенова

Благој Нацоски требал да помине по мостот кој се урна во Џенова

Владата го разреши Лазе Велковски од БЈБ

Владата го разреши Лазе Велковски од БЈБ

МВР: Началникот на Алфите бил на извршување на службени задачи со службено возило во Охрид

МВР: Началникот на Алфите бил на извршување на службени задачи со службено возило во Охрид

ВНИМАВАЈТЕ: Циклонот Глорија носи обилни дождови

ВНИМАВАЈТЕ: Циклонот Глорија носи обилни дождови

Фатил крадци, ги затворил во подрум и ги тепал

Фатил крадци, ги затворил во подрум и ги тепал