24 Јуни, 2018
0.3574
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

(ГАЛЕРИЈА) Јункер за името: Треба да се помират историјата со географијата

Објавено во: Македонија, Галерија 25 Февруари, 2018

Жан Клод Јункер, претседател на Европската комисија денеска во Скопје изјави дека за спорот со Грција за името не сака ништо да зборува, тоа прашање треба да се реши заедно со грчките пријатели.

„Забележав уште кога слетав на аеродромот дека има придвижување во преговорите. Треба да се помират историјата со географијата“- вели Јункер.

Премиерот Зоран Заев го повтори ставот дека за Владата е прифатливо име со географска одредница.

„Владата инсистира на решение кое ќе овозможи трајно и одржливо затворање на спорот, но со почитување на достоинството и идентитетот на двата народи и двете држави. Наша должност е да преземеме одговорност за оваа историска можност, да го решиме ова долго отворено и мачно прашање помеѓу двете земји“- рече Заев.

Јункер денеска пристигна во Македонија, заедно со еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан.

ФОТО ФАКТОР


Можеби ќе ве интересира

Истурил запалива течност и му ја запалил куќата

Истурил запалива течност и му ја запалил куќата

Девет лица приведени по протестот за името

Девет лица приведени по протестот за името

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека со Договорот се брише македонската нација - што одговорија од СДСМ?

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека со Договорот се брише македонската нација - што одговорија од СДСМ?

Изгоре фарма во Брвеница

Изгоре фарма во Брвеница

Заев: Прашањето на предвремени избори не зависи само од мене

Заев: Прашањето на предвремени избори не зависи само од мене

Саниран дефектот во Сопиште

Саниран дефектот во Сопиште

СДСМ: Oтфрламе каква било поврзаност со нaпадот на штабот на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ: Oтфрламе каква било поврзаност со нaпадот на штабот на ВМРО-ДПМНЕ

Што ќе се случи ако одлучиме дека нема да го прифатиме Договорот со Грција?

Што ќе се случи ако одлучиме дека нема да го прифатиме Договорот со Грција?

Чижов вели дека приемот на Македонија во НАТО ќе биде „грешка со последици“

Чижов вели дека приемот на Македонија во НАТО ќе биде „грешка со последици“