12 Декември, 2018
0.3256
    ALK 8298.81    0.33%     BESK 9000    0%     FERS 67900    -3%     GRNT 809.83    -0.13%     KJUBI 1590    2.58%     KMB 5145.51    1.65%     KONZA31 315    0%     MPT 47500    1.06%     MTUR 4900    1.03%     PKB 14300    -4.03%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    -0.31%     RMDEN17 96.5    0%     STB 1290    0.78%     STIL 120.22    -1.46%     TNB 14170.18    0.14%     TTK 1280    2.78%     UNI 2300    3.09%     VROS 14640    0%

Канческа Милевска: Пратениците не се гласачка машинерија

Објавено во: Македонија 16 Октомври, 2018

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа Милевска во Собранието денеска изјави дека референдумот беше неуспешен, дека сите сакаат во ЕУ да одат, но нема национален консензус. 

36.9% излезност според неа дава одговор на погрешните чекори. 

Таа вели дека требало двете најголеми партии, да имаат јасни кампањи „за“ и „против“. 

„Сите пратеници требаше активно да бидат вклучени во овој процес, почитувајќи го Уставот и законите. Пратениците не се гласачка машинерија“ - вели таа. 

Изјави дека во Собранието треба да има парламентарна, а не партиска демократија. 

Вели дека е жално што државата е доведена во една ваква ситуација. 

Канческа Милевска рече дека проблеми има многу, и не треба народот да го малтретираат со празни демагогии. 

Eкс министерката наведе дека патот до ЕУ  не е лесен и мора многу да се работи. 

Можеби ќе ве интересира

Најчевска наведе кои се лица не треба да бидат амнестирани за 27 април

Најчевска наведе кои се лица не треба да бидат амнестирани за 27 април

Трајковски заминал да го посети Груевски?

Трајковски заминал да го посети Груевски?

Битолчани вечерва дишат најзагаден воздух

Битолчани вечерва дишат најзагаден воздух

Дали Мицкоски се оградува од Груевски?

Дали Мицкоски се оградува од Груевски?

(ВИДЕО) Груевски бега од камерите пред ресторан во Будимпешта

(ВИДЕО) Груевски бега од камерите пред ресторан во Будимпешта

Кога обвинителството ќе објави детали за бегството на Груевски?

Кога обвинителството ќе објави детали за бегството на Груевски?

Немањето греење ја „замрзна“ културата во Куманово

Немањето греење ја „замрзна“ културата во Куманово

Полицијата ги уапси луѓето кои изгореа до темел кафеана во Дебар Маало

Полицијата ги уапси луѓето кои изгореа до темел кафеана во Дебар Маало

Коце Трајановски ги крие политичките амбиции

Коце Трајановски ги крие политичките амбиции