16 Февруари, 2019
0.4434
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Канческа Милевска: Пратениците не се гласачка машинерија

Објавено во: Македонија 16 Октомври, 2018

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа Милевска во Собранието денеска изјави дека референдумот беше неуспешен, дека сите сакаат во ЕУ да одат, но нема национален консензус. 

36.9% излезност според неа дава одговор на погрешните чекори. 

Таа вели дека требало двете најголеми партии, да имаат јасни кампањи „за“ и „против“. 

„Сите пратеници требаше активно да бидат вклучени во овој процес, почитувајќи го Уставот и законите. Пратениците не се гласачка машинерија“ - вели таа. 

Изјави дека во Собранието треба да има парламентарна, а не партиска демократија. 

Вели дека е жално што државата е доведена во една ваква ситуација. 

Канческа Милевска рече дека проблеми има многу, и не треба народот да го малтретираат со празни демагогии. 

Eкс министерката наведе дека патот до ЕУ  не е лесен и мора многу да се работи. 

Можеби ќе ве интересира

Во масовно апсење за шверц на мигранти се бара притвор и за началникот на СВР Штип

Во масовно апсење за шверц на мигранти се бара притвор и за началникот на СВР Штип

Коцијанчиќ: Реформи во администрацијата подразбира да нема вработувања на роднини на политичари

Коцијанчиќ: Реформи во администрацијата подразбира да нема вработувања на роднини на политичари

Се зголеми бројката на починати од автобуската несреќа

Се зголеми бројката на починати од автобуската несреќа

(ФОТО) Обединетите Нации го променија името на Македонија

(ФОТО) Обединетите Нации го променија името на Македонија

Заев и Ципрас денеска ќе се сретнат и ќе добијат награда во Минхен

Заев и Ципрас денеска ќе се сретнат и ќе добијат награда во Минхен

ВМРО-ДПМНЕ денеска одлучува за кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска одлучува за кандидат за претседател

Законот му дозволува на Дурмуш неговата фирма технички да ги проверува автобусите кои се во негова сопственост

Законот му дозволува на Дурмуш неговата фирма технички да ги проверува автобусите кои се во негова сопственост

АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА: Постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС

АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА: Постои зголемен ризик од терористички напади од ИСИС

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС