30 Октомври, 2020
0.0300

Караџовски предупреди и на 1.000 новозаразени дневно, Филипче најави крај на работното време во 23 часот за сите

Објавено во: Македонија 16 Октомври, 2020

По еваулацијата на состојбата со бројот на новозаразени во текот на викендот, министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека доколку има потреба, в понеделник до Владата ќе предложат дополнителни рестриктивни мерки, кои ќе се однесуваат на ограничување на капацитетот до 50 проценти во јавниот превоз, целосна забрана за секакви настани и крај на работното време на сите економски оператори во 23 часот.

-Со овие мерки таргетираме места каде има групирање и влијаеме на повеќе места да се намали ризикот на трансмисија. Доколку продолжи овој тренд на зголемување на случаи овој пакет на мерки заедно со претходниот сериозно ќе ја редуцира можноста за трансмисија на вирусот, рече Филипче.

Истовремено, претседателот на Комисијата за заразни болести, д-р Жарко Караџовски информираше дека ваквата епидемиолошка слика, со огромен број на новозаразени, од кои највисокиот процент е на возраст од 20 до 39 годиени е директна последица од неодамнешните журки, концерти, места каде има забави и каде никаде не се почитуваа мерките за заштита.

-Ако сами не си помогнеме, ниту уште 500 доктори, ниту уште 500 сестри, нема да можат да ни помогнат. Не по 200-300, туку можеме да имаме и до 1000 случаи на ден. Непочитувањето на тоа што го зборуваме од почетокот, носење маска, миење на рацете, држење на растојание од два метра, како и негрупирање ќе не одведе до огромен број на заболени и до преполнување на болничките капацитети. Дајте да се здружиме сите заедно да ја надминеме оваа ситуација, порача Караџовски.

Инаку, првиот сет мерки, кој Комисијата за заразни болести го предложи минатата недела, ќе стапат во сила со изгласување на измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести во текот на следната недела во Собранието на пленарна седница. Мерките ќе бидат: задолжително носење маска и на отворено, забрана за групирање на повеќе од четири лица по 22.00 часот, забрана на семејни собири, односно примање на повеќе од четири гости.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

Ковачев: Кога ќе бидат подготвени да ги надминат фалсификатите од Титова Југославија, преговорите ќе започнат

Ковачев: Кога ќе бидат подготвени да ги надминат фалсификатите од Титова Југославија, преговорите ќе започнат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стапуваат на сила нови мерки, денес 862 заразени

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стапуваат на сила нови мерки, денес 862 заразени

Меѓу починатите денес е и 35 годишен пациент

Меѓу починатите денес е и 35 годишен пациент

КОВИД - 19: Нови 862 заразени и 14 починати

КОВИД - 19: Нови 862 заразени и 14 починати

Поднесена е кривична против Димова, Златковски и двајца соработници од Агенцијата

Поднесена е кривична против Димова, Златковски и двајца соработници од Агенцијата

Борко Ристовски за изборот на Димевски: Ова е брука

Борко Ристовски за изборот на Димевски: Ова е брука

НЕМА ПОТРЕБА ОД ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Пендаровски, Заев и Филипче децидни дека мерките се доволни

НЕМА ПОТРЕБА ОД ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Пендаровски, Заев и Филипче децидни дека мерките се доволни

Бриселски Политико објави каков компромис очекува Бугарија

Бриселски Политико објави каков компромис очекува Бугарија

Голема мобилизација на клиниките: Пациенти со ковид ќе се хоспитализираат и на Неврологија и на Кожна клиника

Голема мобилизација на клиниките: Пациенти со ковид ќе се хоспитализираат и на Неврологија и на Кожна клиника