22 Јануари, 2020
0.0207

Катица Јанева оди во Шутка, доби 30 дена притвор

Објавено во: Македонија 21 Август, 2019

Судија на претходна постапка на специјалната обвинителка, Катица Јанева ѝ определи 30 дневен притвор во истрагата за случајот „Рекет”. Таа во случајот е третоосомничена. 

Притворот го побара Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Јанева е осомничена дека ја злоупотребила службената положба и овластување и влијаела за поповолна позиција на осомничениот Орце Камчев во предметот на СЈО,  „Империја”.

Веќе втор месец за истиот предмет во притвор се осомничените Бојан Јовановски и Зоран Милевски Кичеец. 

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Maж се самозапали во Кочани, платите пораснале

ФОКУС НА ДЕНОТ: Maж се самозапали во Кочани, платите пораснале

(ВИДЕО) Човек се самозапали во Кочани

(ВИДЕО) Човек се самозапали во Кочани

Владата носи закони со полна пареа: За еден месец 120 закони, 94 не биле на ЕНЕР

Владата носи закони со полна пареа: За еден месец 120 закони, 94 не биле на ЕНЕР

Не земајте и го мирот и спокојот, Атиџе не е „канцелариски пацов“

Не земајте и го мирот и спокојот, Атиџе не е „канцелариски пацов“

Дескоска: Може да има задни намери во амандманите на ВМРО-ДПМНЕ

Дескоска: Може да има задни намери во амандманите на ВМРО-ДПМНЕ

СОНК децидно против формирање нов синдикат во високото образование, стравува дека така ќе извисат за повисоките плати

СОНК децидно против формирање нов синдикат во високото образование, стравува дека така ќе извисат за повисоките плати

Танасоски им порача на увозниците на половни возила: Уредбата останува

Танасоски им порача на увозниците на половни возила: Уредбата останува

НАВАЛЕТЕ СТУДЕНТИ: Државата ќе дава дневно по 120 денари за храна

НАВАЛЕТЕ СТУДЕНТИ: Државата ќе дава дневно по 120 денари за храна

Никола Наумовски: Статистички загаденоста е намалена во Скопје

Никола Наумовски: Статистички загаденоста е намалена во Скопје