19 Јули, 2024
0.0233

ЌЕ ЈА ДОБИЛЕ ЛИ МАСК НАГРАДАТА: акционерите му одобрија исплата - „ќе биде интересно да се види дали друг суд е подготвен да го признае гласањето“

Објавено во: Финансии 14 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, на X објави дека мнозинството од акционерите на компанијата го поддржуваат исполнувањето на спогодбата од 55,8 милијарди долари што Тесла му ја додели на Маск во 2018 година.

Гласањето се случи само неколку месеци откако судијата во Делавер ја поништи одлуката да се додели наградата.

Во објавата на X, Маск рече дека акционерите со големо мнозинство ја поддржале одлуката да го награди и да ја пресели компанијата во Тексас.

Тој објави и графикон кој покажува дека двете одлуки веќе собрале значително повеќе гласови отколку што биле потребни за нивно усвојување. Во соопштението Маск им се заблагодари и на акционерите за поддршката.

„Честитки за добивањето на платата што ви беше ветена и за преселбата во Тексас. Добредојдовте во земја која нема ниту персонален ниту корпоративен данок на доход“, напиша тој, пренесуваат медиумите.

Претходно на судењето, директорите на Tesla тврдеа дека договорот е направен за да се осигура дека Маск ќе продолжи да го посветува своето внимание на компанијата.

Но, судијата на судот во Делавер изјави дека адвокатите на Тесла и Маск „не можеле да докажат дека акционерите биле целосно информирани за гласањето“, исто како што тој имал „силни врски со луѓето задолжени за преговорите во име на Тесла“.

Противниците ја гледаат исплатата како незаслужен и прекумерен подарок од одборот во кој се вклучени братот на Маск Кимбал и други блиски сојузници. Велат дека тоа е во судир со интересите на акционерите.

Големите институционални инвеститори како што се државниот фонд на Норвешка и пензискиот фонд за наставници во Калифорнија се противат на исплатата.

– Гласањето не менува ништо – рече Матје Шапиро, управен партнер во адвокатската фирма Obermayer Rebmann Maxwell & Hippel. Тоа само му нуди на Тесла можности да се обиде да го искористи гласот за да добие подобра одлука понатаму. Ќе биде интересно да се види дали некој друг суд е подготвен да го признае гласањето донесено по одлуката на судечкиот суд.

Неверојатната сума предизвика критики и ја зголеми загриженоста дека управниот одбор на Тесла е премногу покорен и близок со Маск, пренесува Си-Ен-Ен.

Во јануарската судска одлука, судијката во Делавер, Кеталин Мекормик, пресуди дека сумата е „неправедна“ и дека процесот за одредување на пакетот, од одбор во кој доминира Маск, бил „длабоко погрешен“.

Судијката Мекормик истакна дека Антонио Грацијас, кој бил директор на одборот на Тесла, имал „таков личен однос поради кој редовно летувал со семејството на Маск“.

Маск објави дека сака да го премести правното седиште на фирмата во Тексас, откако судот во Делавер, каде што моментално е инкорпориран, го поништи неговиот пакет за плаќање, застанувајќи на страната на мал инвеститор кој го тужеше за договорот.

Планот за компензација му дава на Маск права на приближно 300 милиони акции – што е еквивалентно на 10 отсто од акциите во фирмата – како награда за исполнување на бројни цели поставени во 2018 година, кои се поврзани со продажбата, профитот и цената на акциите.

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОЛКАВА Е ПРОСЕЧНА НЕТО ПЛАТА ВО ХРВАТСКА: Објавено и кој има најголем, а кој најмал приход

ЕВЕ КОЛКАВА Е ПРОСЕЧНА НЕТО ПЛАТА ВО ХРВАТСКА: Објавено и кој има најголем, а кој најмал приход

МЕГА ОГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ВО ДУБАИ: Отворени 800 работни места, условите се одлични

МЕГА ОГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ВО ДУБАИ: Отворени 800 работни места, условите се одлични

„Ниту еден денар не фали. Оваа драма на ВМРО-ДПМНЕ е да си создаде алиби за кредитот од Унгарија“: Лукаревска со остар тон за ребалансот

„Ниту еден денар не фали. Оваа драма на ВМРО-ДПМНЕ е да си создаде алиби за кредитот од Унгарија“: Лукаревска со остар тон за ребалансот

ЗАСИЛУВАЊЕ НА ФИСКАЛНАТА ПОЛИТИКА - Кина ќе издаде ултра долги специјални државни обврзници од 55 милијарди јуани

ЗАСИЛУВАЊЕ НА ФИСКАЛНАТА ПОЛИТИКА - Кина ќе издаде ултра долги специјални државни обврзници од 55 милијарди јуани

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ 500 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ОРБАН, „БАЈПАСИРААТ“ ДОМАШНИТЕ БАНКИ, АМА И ЌАРУВААТ - издадена државна обврзница од 48 милиони евра со камата од 5,6 отсто

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ 500 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ОРБАН, „БАЈПАСИРААТ“ ДОМАШНИТЕ БАНКИ, АМА И ЌАРУВААТ - издадена државна обврзница од 48 милиони евра со камата од 5,6 отсто

БУЏЕТОТ ПАК ПОРАСНА ИАКО ЕКОНОМИЈАТА НЕМА ДА РАСТЕ КАКО ШТО СЕ ОЧЕКУВАШЕ – министерката бара одговорно работење од сите институции

БУЏЕТОТ ПАК ПОРАСНА ИАКО ЕКОНОМИЈАТА НЕМА ДА РАСТЕ КАКО ШТО СЕ ОЧЕКУВАШЕ – министерката бара одговорно работење од сите институции

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите